22 listopada 2007
22 listopada 2007 r. Komisja Europejska przedstawiła inicjatywy, które mają usprawnić egzekwowanie unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów, w tym zabawek, o których ostatnio szczególnie dużo się mówi. Pomimo dotychczasowych działań, na rynku wciąż pojawiają się produkty zagrażające zdrowiu i życiu konsumentów. Rozwiązaniem ma być ściślejsza współpraca z producentami i kontrola dostaw, a także współpraca międzynarodowa, zwłaszcza z Chinami i USA.
Oprócz szeregu inicjatyw, Komisja przedstawiła priorytety na najbliższe miesiące, które mają zapewniać jak największe bezpieczeństwo produktów, w tym zabawek. Obejmują one szczegółowy audyt środków bezpieczeństwa stosowanych w łańcuchu dostaw zabawek (do pierwszego kwartału 2008) oraz ściślejszy nadzór organów krajowych i celnych. Jednym z konkretnych wymiarów tych propozycji jest wprowadzenie przez Komisję wymogu umieszczania na zabawkach ostrzeżeń dotyczących zagrożeń, jakie wiążą się z wmontowanymi w nie magnesami.
W dzisiejszych czasach nie ma stuprocentowych gwarancji. Można jednak stworzyć system odpowiadający naszym potrzebom – skomentowała nowe inicjatywy komisarz Meglena Kuneva, odpowiedzialna za ochronę konsumentów – Można też sprawić, by wszystkie ogniwa łańcucha spełniały swoją rolę. Istotą powodzenia nowych priorytetów jest wyrobienie w producentach, importerach, sprzedawcach i rządach gotowości do błyskawicznego identyfikowania problemów i równie szybkiego ich rozwiązywania. Komisarz zapewniła również o swoim stuprocentowym zaangażowaniu i presji, jaką będzie wywierać w celu zapewnienia obywatelom jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.
Priorytetem pozostanie zacieśnianie współpracy z Chinami i ze Stanami Zjednoczonymi. W przypadku Chin ostatnie sprawozdanie RAPEX (system wczesnego ostrzegania w zakresie towarów stanowiących zagrożenie dla konsumenta) wskazało na znaczne postępy w działaniach prewencyjnych władz chińskich, którym udało się w dużym stopniu powstrzymać napływ towarów niebezpiecznych na rynek europejski. Od lipca do września 2007 w Chinach zbadano 184 sprawy (w porównaniu z zaledwie 84 sprawami zgłoszonymi w dwóch połączonych sprawozdaniach z grudnia 2006 i lipca 2007). W odniesieniu do 43% z nich podjęto działania naprawcze. Ponadto do grudnia 2007 r. Chiny mają uruchomić krajowy system ostrzegania, wzorowany na systemie RAPEX. Jego zadaniem będzie koordynowanie pracy w regionach i skuteczniejsza współpraca.
Wyniki przeglądu
1. Podmioty gospodarcze
Podstawowa odpowiedzialność prawna związana z wprowadzaniem na rynek bezpiecznych zabawek spoczywa na przemyśle. Pomimo wielu wycofanych produktów i działań uzupełniających, ciągły napływ zgłoszeń w systemie RAPEX wskazuje na wciąż utrzymujące się poważne problemy z gwarantowaniem bezpieczeństwa zabawek, zwłaszcza w tańszym segmencie rynku. W obszarze rynkowym określono następujące priorytety:
2. Działania państw członkowskich
Krajowe organy nadzoru rynku w zasadzie wykazywały czujność i skutecznie wspierały „dobrowolne” wycofywanie produktów z rynku. Priorytety w tym obszarze są następujące:
3. Współpraca międzynarodowa z Chinami i Stanami Zjednoczonymi
Jak wyżej wspomniano, ze sprawozdania RAPEX dotyczącego Chin wynika, że władze chińskie podjęły istotne wysiłki na rzecz egzekwowania wymogów bezpieczeństwa.
Kwestią priorytetową pozostanie kategoria identyfikowalności źródła i łańcucha dostaw produktu;
Komisja zapewni też więcej szkoleń technicznych, szczególnie w związku z nowym chińskim systemem wczesnego ostrzegania; w ramach projektu handlowego UE-Chiny ocenie poddane zostaną obecnie stosowane w Chinach mechanizmy kontroli bezpieczeństwa produktów w celu ustalenia obszarów przyszłej współpracy;
USA i UE zależy na współpracy, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa produktów i kontroli importu. Trwająca od kilku miesięcy ścisła współpraca będzie kontynuowana na szczeblu technicznym i politycznym. Jej praktycznym wymiarem będzie powołanie wspólnej grupy roboczej ds. bezpieczeństwa produktów/ przywozu w ramach Transatlantyckiej Rady Gospodarczej.
4. Ramy prawne
zmiana dyrektywy w sprawie zabawek – wnioski legislacyjne w pierwszym kwartale 2008 r.;
przyjęcie pakietu proponującego nowe podejście w celu poprawy nadzoru rynkowego i nadzoru celnego.
http://ec.europa.eu/consumers/overview/cons_policy/index_en.htm
http://ec.europa.eu/consumers/overview/cons_policy/index_en.htm
http://www2.ukie.gov.pl/WWW/news.nsf/0/8F43B3221C8B5F6BC125739B0051DBB6?Open