Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /projekty/042.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /projekty/042.php on line 4


Dzień Europy w Lublinie

07.05.2010., 09.05.2010.

W Lublinie po raz kolejny obchodzony był Dzień Europy. W tym roku obchody trwały 2 dni. Były to 2 dni dyskusji, zabawy, wydarzeń sportowych i promowania Unii Europejskiej na Lubelszczyźnie.

Parlament Europejski w Lublinie

W dniu 7 maja 2010 r. w sali obrad Rady Miasta lubelskiego Ratusza, odbyła się symulacja obrad Parlamentu Europejskiego. Celem symulacji było rozpowszechnienie wiedzy na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej, a także rozwijanie u młodzieży umiejętności prowadzenia dyskusji, retoryki i argumentacji. W obradach udział wzięli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Lublina, Lubartowa, Biłgoraja oraz Chełma. Młodzi eurodeputowani podczas obrad poruszali następujące zagadnienia: waluta Euro i kryzys gospodarczy, rozszerzenie UE na nowe kraje członkowskie i zacieśnianie współpracy w ramach UE, walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Obrady odbyły się zgodnie z zasadami przyjętymi w Parlamencie Europejskim. Jury konkursu, w skład którego weszły: Marta Jędrych Dyrektor Punktu Informacyjnego Europe Direct – Lublin, Beata Jankiewicz Dyrektor Biura Poselskiego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Monika Kłos Zastępca Dyrektora Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin, brało pod uwagę następujące elementy: przygotowanie merytoryczne, retoryka, zgodność wygłaszanych wypowiedzi z poglądami i programem reprezentowanej frakcji, umiejętność współdziałania i pracy w zespole, kultura osobista. Zwycięzcą tegorocznej Symulacji została Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Drugie miejsce zajęli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, a trzecie – Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy/Nordycka Zielona Lewica. Nagrodą dla najlepszej drużyny był wyjazd do Parlamentu Europejskiego ufundowany przez prof. Lenę Kolarską-Bobińską Poseł do Parlamentu Europejskiego.


Rozstrzygnięcie konkursu „Moja Szkoła w UE”.

W czasie Dnia Europy rozstrzygnięto również VIII edycję konkursu pt. Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja powrót do szkoły. Celem tegorocznego programu była aktywizacja młodzieży wokół aktualnych wydarzeń w Unii Europejskiej, a także zapoznanie jej z ważnymi priorytetami Komisji Europejskiej na 2010 rok oraz funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego. Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych musieli przygotować esej na jeden z dwóch tematów:

  1. Jak Twój styl życia wpływa na stan środowiska naturalnego?
  2. W której komisji stałej Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji chciałbyś uczestniczyć i jakie zmiany komisja z Twoim udziałem miałaby przeprowadzić?

W kategorii gimnazjów :

pierwsze miejsce przypadło uczniom z Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim,
drugie miejsce reprezentantom Zespołu Szkół - Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, a
trzecie uczniom z Gimnazjum nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych :

pierwsze miejsce zajęli uczniowie z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie,
drugie reprezentanci z XXI LO im. Stanisława Kostki w Lublinie, a
trzecie uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Józefa Technika w Biłgoraju.


Parada Schumana

Jak co roku uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w Paradzie Schumana. Mimo niesprzyjającej aury pogodowej kilkuset młodych ludzi przeszło głównymi ulicami Lublina. Kolorowe i wyszukane stroje dzieci przykuwały uwagę przechodniów, którzy spontanicznie dołączali do orszaku. Przed godziną 12.00 barwny i głośny korowód dotarł pod Lubelski Ratusz, gdzie uczniowie wysłuchali Ody do Radości oraz hejnału Lublina. Młodych ludzi przywitał prezydent Lublina Adam Wasilewski.Europejskie Stoisko Informacyjne

Równolegle z symulacją obrad Parlamentu Europejskiego w godzinach 9.00. - 14.00. przed lubelskim Ratuszem było rozstawione stoisko informacyjne Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz Punktu Informacyjnego Europe Direct – Lublin. Na stoisku można było zasięgnąć informacji na temat różnych aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej, jej struktur, polityk, funduszy, a także pozyskać bezpłatne materiały informacyjne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Lublina.

Europejski Piknik Rowerowy pod hasłem Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

W niedzielę - 9 maja - w ramach obchodów Dnia Europy - odbył się Europejski Piknik Rowerowy. Rozpoczął się o godz. 14.00 przed Ratuszem na placu Łokietka, gdzie rowerzystów powitał prezydent Lublina. Sprzed Ratusza uczestnicy pikniku przejechali nad Zalew zwracając uwagę napotkanych po drodze osób na Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Ideę tego roku przybliżył wszystkim uczestnikom pikniku prowadzący piknik. Informacji na ten temat można też było zasięgnąć u konsultantki Europe Direct – Lublin na stoisku informacyjnym. Tematyka Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym pojawiła się też w licznych konkursach i grach dla dzieci.

Piknik stanowił też promocję rowerowego stylu życia. Podczas pikniku można było oznaczyć swój rower, chroniąc go od kradzieży, a także porozmawiać z wieloma fanami dwóch kółek.

Jak na piknik przystało w programie było pieczenie kiełbasek i poczęstunek bigosem, co wzmocniło siły rowerzystów. W imprezie wzięło udział około 350 osób.

W ramach Dnia Europy w Lublinie odbył się także II Europejski Festiwal Szachów. W „roli” figur wystąpili artyści z Zespołu Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej z Lublina. Na placu pod Ratuszem została rozegrana historyczna partia z XIX wieku. W latach osiemdziesiątych XX wieku Lublin był nazywany stolicą szachów. Stąd pochodzi wielu mistrzów i wicemistrzów Polski. W ramach europejskiego festiwalu szachów rozegrany został II Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej Szachowy.


RELACJA W EUROPEAN WEB-TVMEDIA o DNIU EUROPY w LUBLINIE


.................................................................................................

TAK ZAPRASZALIŚMY NA DZIEŃ EUROPY

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, Punkt Informacyjny, Europe Direct – Lublin oraz Urząd Miasta Lublin serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego na Dzień Europy, który odbędzie się w dniu 7.05.2010 r.

W tym dniu o godzinie 9.00, w Sali Obrad Rady Miasta lubelskiego Ratusza (Pl. Łokietka 1), uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego. Na tegorocznej sesji „młodzi posłowie” poruszą następujące tematy: „Waluta Euro i kryzys gospodarczy”, „Rozszerzenie UE na nowe kraje członkowskie i zacieśnianie współpracy w ramach UE” czy „Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym”.

Partnerami przedsięwzięcia są: Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin oraz Lena Kolarska-Bobińska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Celem symulacji jest rozpowszechnienie wiedzy na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej, a zwłaszcza Parlamentu Europejskiego, a także rozwijanie u młodzieży umiejętności prowadzenia dyskusji, retoryki, argumentacji.

Nagrodą w konkursie jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego ufundowany przez prof. Lenę Kolarską – Bobińską Poseł do Parlamentu Europejskiego.Symulacja Obrad Parlamentu Europejskiego będzie przebiegała według następującego scenariusza:

9.00 - 9.10.
powitanie uczestników

9.10 - 9.55.
praca poszczególnych frakcji, wybór lidera frakcji i wypracowanie wspólnego, zgodnego z założeniami danej frakcji stanowiska,
zapoznanie się z materiałami przygotowanymi przez organizatora.

9.55 - 10.10.
przerwa kawowa

10.10 - 10.20.
rozpoczęcie sesji plenarnej – przedstawienie się członków poszczególnych frakcji.

10.20 - 12.00.
wystąpienia liderów poszczególnych frakcji z wypracowanym stanowiskiem,
dyskusja przedstawicieli poszczególnych frakcji,
głosowanie nad wypracowaniem wspólnego stanowiska dot. poruszanych kwestii:

10.20 - 10.50.
Waluta Euro i kryzys gospodarczy

10.50 - 11.20.
Rozszerzenie UE na nowe kraje członkowskie i zacieśnianie współpracy w ramach UE

11.20 - 11.50.
Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

12.00 - 12.30.
Oficjalne zamknięcie sesji i zaproszenie uczestników na poczęstunek

12.30
Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród

O godzinie 10.45 w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego zaplanowano zbiórkę uczestników Parady Schumana, która, w asyście w asyście trąbek, bębnów i śpiewu przejdzie ulicami Długosza – Aleje Racławickie – Krakowskie Przedmiecie – Plac Łokietka, pod Ratusz. Tam z kolei od godziny 12.15 zaplanowano konkursy i zabawy dla uczniów. Zgłoszenia na Paradę Szumana są przyjmowane pod numerem telefonu 081 466 28 11 lub 081 466 28 10 oraz mailowo na adres: agajos@lublin.eu i kjarmolowicz@lublin.eu


Gorąco namawiamy szkoły do uczestnictwa.Warning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /projekty/042.php on line 165

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /projekty/042.php on line 165