SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy są instrumentami, które umożliwiają Polsce oraz innym nowym krajom członkowskim Unii Europejskiej korzystanie z dodatkowych, obok funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, źródeł bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Podstawą do wdrażania ww. Mechanizmów Finansowych są dwie umowy podpisane przez Rząd RP z państwami-darczyńcami (tj. Norwegią, Islandią i Liechtensteinem): Memoranda o Porozumieniu (ang. Memorandum of Understanding) w sprawie wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz wdrażania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przyznana Polsce w ramach obydwu Mechanizmów Finansowych pomoc w wysokości 533,51 mln euro będzie mogła być wykorzystywana na przedsięwzięcia realizowane w ramach określonych priorytetów.
Możliwe jest wnioskowanie o wsparcie finansowe z Mechanizmów Finansowych w następujących obszarach priorytetowych:
Możliwe jest wnioskowanie o wsparcie finansowe z Mechanizmów Finansowych w następujących obszarach priorytetowych:
Struktura wdrażania Mechanizmów Finansowych w Polsce
Zasady wdrażania i zarządzania Mechanizmami Finansowymi w Polsce zawarte są w Programie Operacyjnym dla wykorzystania środków finansowych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz w innych dokumentach programowych (dostępnych na stronie internetowej www.eog.gov.pl ).Ogólna odpowiedzialność za wdrażanie środków w Polsce spoczywa na Krajowym Punkcie Kontaktowym, którego funkcję sprawuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Poszczególne priorytety wdrażane są natomiast przez Instytucje Pośredniczące: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Instytucją Płatniczą oraz Instytucją Audytu dla działań objętych wsparciem z Mechanizmów Finansowych jest Ministerstwo Finansów.
Obowiązuje zasada, iż wsparcie z Mechanizmów Finansowych wypłacane jest w formie refundacji poniesionych przez beneficjenta udokumentowanych kosztów, zgodnie z ustalonym harmonogramem wydatkowania. W niektórych i uzasadnionych przypadkach dofinansowywany projekt może uzyskać zaliczkę.
Zgodnie z zapisami Programu Operacyjnego wysokość wnioskowanej pomocy z Mechanizmów Finansowych w przypadku pojedynczego projektu nie powinna być mniejsza niż 250 000 euro.
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej - Instytucja Pośrednicząca dla 2 priorytetów w ramach Mechanizmów Finansowych
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej odpowiedzialny jest za wdrażanie dwóch priorytetów w ramach ww. Mechanizmów Finansowych:
Priorytet ,,Rozwój zasobów ludzkich poprzez m.in. promowanie wykształcenia i szkoleń, wzmacnianie w samorządzie i jego instytucjach potencjału z zakresu administracji lub służby publicznej, a także wzmacnianie wspierających go procesów demokratycznych"
Przyznana w ramach Mechanizmów Finansowych kwota na realizację priorytetu"Rozwój zasobów ludzkich poprzez m.in. promowanie wykształcenia i szkoleń, wzmacnianie w samorządzie i jego instytucjach potencjału z zakresu administracji lub służby publicznej, a także wzmacnianie wspierających go procesów demokratycznych" wynosi 29,61 mln euro (34,83 mln euro łącznie ze współfinansowaniem przez stronę polską).
Maksymalna wysokość dofinansowania z Mechanizmów Finansowych realizacji przedsięwzięcia w ramach w.w. priorytetu (projekt pojedynczy/program) może wynosić do 90% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu/programu w przypadku projektów organizacji pozarządowych (w tym partnerów społecznych) oraz pod warunkiem złożenia wniosku o wsparcie do obydwu Mechanizmów. W przypadku ubiegania się o wsparcie z jednego Mechanizmu oraz współfinansowania projektu/programu z publicznych środków krajowych wysokość dofinansowania może wynieść do 85 %. W pozostałych przypadkach pułap wsparcia projektów/programów z Mechanizmów może maksymalnie wynieść do 60% całkowitych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Celem priorytetu"Rozwój zasobów ludzkich..." jest wzmocnienie jednostek samorządu terytorialnego poprzez poszerzanie wiedzy i umiejętności przedstawicieli administracji publicznej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Celem szczegółowym priorytetu jest wzmocnienie instytucjonalne społeczeństwa obywatelskiego poprzez wsparcie działalności sektora pozarządowego, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji zasady równego statusu kobiet i mężczyzn.
W ramach priorytetu możliwe będzie sfinansowanie takich zadań jak:
Priorytetowo będą traktowani następujący beneficjenci:
Szczegółowy opis priorytetu"Rozwój zasobów ludzkich poprzez m.in. promowanie wykształcenia i szkoleń, wzmacnianie w samorządzie i jego instytucjach potencjału z zakresu administracji lub służby publicznej, a także wzmacnianie wspierających go procesów demokratycznych" znajduje się w Programie Operacyjnym (rozdział 2.4).
Priorytet"Pomoc techniczna we wdrażaniu acquis communautaire"
Środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego przyznane na realizację ww. priorytetu wynoszą 2,83 mln euro (3,33 mln euro łącznie ze współfinansowaniem przez stronę polską). Przedsięwzięcia realizowane w ramach priorytetu"Pomoc techniczna" mogą być współfinansowane wyłącznie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a zatem maksymalny pułap wsparcia finansowego może wynosić 85%.
Celem ogólnym tego obszaru priorytetowego jest rozwijanie zdolności administracyjnych i instytucjonalnych w zakresie prawidłowego i terminowego wprowadzania w życie dorobku prawnego Wspólnoty, w tym przede wszystkim wsparcie administracji odpowiedzialnej za kształtowanie, wdrażanie tego prawa, jak i ocenę zgodności przyjmowanych krajowych rozwiązań legislacyjnych z prawem UE (w tym z zasadami wypracowanymi przez ETS). Szczególnie ważne w tym kontekście jest zapewnienie dostępu do ekspertyz prawnych, analiz, wymiany doświadczeń i szkoleń w odniesieniu do reprezentowania państwa w postępowaniach przed ETS.
W ramach priorytetu do realizacji możliwe będą następujące działania:
Priorytetowo będą traktowani następujący beneficjenci:
Szczegółowe informacje dotyczące priorytetu"Pomoc techniczna przy wdrażaniu acquis communautaire" zostały zawarte w rozdziale 2.10 Programu Operacyjnego.
Całość prac dotyczących Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego koordynuje Krajowy Punkt Kontaktowy - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Departament Programów Pomocowych i Pomocy Technicznej, tel. 0 22 461 33 26, 461 39 18, 461 31 09. Na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego można znaleźć wszelkie niezbędne dokumenty oraz aktualne informacje dotyczące postępu prac we wdrażaniu Mechanizmów Finansowych, w tym informacje o wynikach pierwszej tury naboru wniosków do Mechanizmów Finansowych, jak również informację o planowanym kolejnym naborze.
http://www.eog.gov..pl
Prace w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej prowadzą:
Informacje na temat ww. priorytetów dostępne są na stronie internetowej
Informacje na temat Mechanizmów Finansowych można również znaleźć pod poniższymi adresami internetowymi:
http://www.eeagrants.org
http://www.amb-norwegia.pl/
W celu ułatwienia polskim wnioskodawcom znalezienia odpowiednich partnerów norweskich w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, utworzono na stronach internetowych Ambasady Królestwa Norwegii bazę danych.