SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Osoby niezamożne nie tylko z Polski, ale również z pozostałych krajów członkowskich UE, będą miały szerszy dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej i to bez tworzenia kosztownego systemu państwowych biur pomocy prawnej. Rząd przyjął we wtorek projekt autopoprawki do projektu ustawy o dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej przyznawanej przez państwo osobom fizycznym.
Centrum Informacyjne Rządu (CIR) wyjaśnia w przesłanym PAP komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że najubożsi mają otrzymywać pomoc prawną na etapie przedsądowym.
Prawnicy będą bezpłatnie doradzać w sprawach cywilnych, karnych (ale tylko osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw i wykroczeń), administracyjnych, dotyczących prawa rodzinnego oraz ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Będą również wskazywali podmiot lub organizację właściwą do załatwienia danej sprawy. Pomogą także przygotować niektóre pisma i wnioski sądowe - informuje CIR.
Zastrzega jednak, że ta forma pomocy nie będzie obejmować m.in. takich spraw jak: podatkowe, celne i dewizowe, spraw dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej ani związanych z działalnością instytucji społecznych, w szczególności fundacji lub stowarzyszeń.
Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnej sieci punktów pomocy prawnej, które będą mogli prowadzić adwokaci, radcy prawni, osoby z wyższym wykształceniem prawniczym, uczelnie oraz organizacje pozarządowe. Podmioty te, które mają funkcjonować w każdym powiecie, będą wyłaniane wájawnych konkursach.
Za organizację systemu udzielania pomocy ma odpowiadać Krajowa Rada Pomocy Prawnej (KRPP), składająca się z 5-7 osób powoływanych na 4 lata przez ministra sprawiedliwości. Jej zadaniem będzie m.in. rozstrzyganie konkursów na świadczenie pomocy prawnej i zawieranie umów z podmiotami wyłonionymi w tych konkursach. Nadzór nad KRPP sprawować ma minister sprawiedliwości.
Według przyjętego we wtorek projektu, prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej ma przysługiwać również obywatelom państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i Szwajcarii.
ŹRÓDŁA