SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Młodzi ludzie, którzy chcą pracować jako wolontariusze w innym państwie członkowskim, mają mało ku temu okazji. Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj propozycję inicjatywy mającej ułatwić młodzieży uczestnictwo w wolontariacie w całej Europie.
Jest to pierwsze zalecenie proponowane przez Komisję w dziedzinie polityki młodzieżowej.Komisja zachęca w nim państwa członkowskie do zmiany zasad europejskiego wolontariatu młodzieżowego, dając młodzieży więcej możliwości pracy jako wolontariusze w innych krajach – powiedział Jan Figel, Komisarz ds. kształcenia, szkolenia, kultury i młodzieży, przy okazji przyjęcia wniosku Komisji.
Wolontariat młodzieżowy
Inicjatywa dotyczy młodych ludzi w Unii Europejskiej, w wieku poniżej 30 lat, którzy chcieliby pracować jako wolontariusze w kraju innym niż własny. Wolontariat różni się od formalnego zatrudnienia, ponieważ wolontariusze zazwyczaj nie otrzymują wynagrodzenia (z wyjątkiem kieszonkowego i pokrycia kosztów), a czas jego trwania jest ograniczony – zwykle jest to kilka miesięcy. Wolontariusze działają w wielu różnych dziedzinach, takich jak ochrona ludności, integracja społeczna, zachowanie dziedzictwa kulturowego i ochrona środowiska.
Wolontariat za granicą kraju jest szczególnym doświadczeniem dla młodych ludzi. Może poprawić ich szanse na zatrudnienie i perspektywy kariery, równocześnie przyczyniając się do poprawy poczucia solidarności społecznej oraz do aktywnej postawy obywatelskiej.
Sytuacja obecna
Wolontariat młodzieżowy jest prowadzony w Europie w ramach różnych programów. W niektórych krajach są one oparte na usługach obywatelskich organizowanych przez władze publiczne, w innych, programy wolontariatu są organizowane przez organizacje pozarządowe.
Na poziomie europejskim istnieje program UE „Młodzież w działaniu”, który oferuje możliwości wolontariatu, między innymi w ramach działania Wolontariat europejski (EVS).Umożliwia on młodym ludziom pełnowymiarowy wolontariat przez maksymalnie jeden rok w innym kraju uczestniczącym w programie. Jednak zapotrzebowanie na wolontariat za granicą wśród młodzieży w Europie znacznie przekracza możliwości programu EVS.
Jak poprawić współpracę?
Komisja zachęca państwa członkowskie do poprawy współpracy krajowych programów wolontariatu młodzieży.
Do działań proponowanych państwom członkowskim należą:
Działania te będą wspierane przez usługi Europass i Youthpass oraz promowanie europejskiego wolontariatu młodzieży wśród pracodawców, władz i instytucji. Komisja będzie też nadal pracować nad europejskim portalem młodych wolontariuszy w ramach istniejącego Europejskiego portalu młodzieżowego.
Wniosek stanowi część „Odnowionej agendy społecznej: Możliwości, dostęp i solidarność w Europie XXI wieku”.
Więcej informacji:
http://ec.europa.eu/youth/youth-policies/doc30_en.htm
Strona EVS Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Narodowej Agencji Programu "Młodzież w działaniu": http://www.mlodziez.org.pl/index.php/ida/739
ŹRÓDŁA
www.ec.europa.eu/polska
http://ec.europa.eu/youth/youth-policies/doc30_en.htm
http://www.mlodziez.org.pl/index.php/ida/739