SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


GRUDZIEŃ 2008 r. Dalajlama gościem Parlamentu Europejskiego

Witając Dalajlamę, który przybył do Parlamentu Europejskiego w ramach obchodów Roku Dialogu Międzykulturowego, przewodniczący Hans-Gert Pöttering przypomniał, że PE wielokrotnie upominał się o ochronę praw człowieka w Tybecie. "Chociaż respektujemy integralność terytorialną Chin, a Tybet jest częścią Chin, to zawsze będziemy bronić prawa narodu tybetańskiego do obrony własnej tożsamości" - powiedział przewodniczący.


Parlament Europejski będzie stał przy boku tybetańskiego narodu, jeśli chodzi o obronę tożsamości kulturowej, narodowej i religijnej, powiedział Hans Gert Pottering, na konferencji prasowej, która odbyła się po wystąpieniu Dalajlamy na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Dalajlama odpowiadając na pytania dziennikarzy o sytuację w Tybecie, powiedział moja wiara w rząd Chiński jest coraz słabsza, jednak moja wiara w naród chiński nigdy się nie zachwiała.

Wcześniej, Dalajlama wygłosił przemówienie podczas uroczystego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Rozpoczynając wystąpienie zaznaczył, że przekazał swoje formalne stanowisko w formie pisemnej i dodał żartując, że i tak nie byłby w stanie, powtórzyć tego wszystkiego po angielsku. Podczas wystąpienia podkreślił, że jest tylko jednym z wielu miliardów ludzi, który chce być szczęśliwym, nie jestem nikim niezwykłym dodał. Nawiązał do uniwersalnych wartości, które istnieją we wszystkich religiach i które jak podkreślił musimy szerzyć i promować w naszym życiu. Harmonia pomiędzy religiami i narodami jest możliwa. Dalajlama podczas swojego przemówienia wielokrotnie żartował, wprowadzając atmosferę studenckiego spotkania, zwracając także uwagę na urodę kobiet w Parlamencie Europejskim.

W sprawie Tybetu poprosił, aby nie podążać za podejściem chińskim, które określa Tybetańczyków, jako separatystów. Chcemy pozostać tam gdzie jesteśmy, bronić naszej tożsamości, ale nie jesteśmy separatystami, co wielokrotnie dowiodłem przedstawiając pokojowe sposoby rozwiązania tego konfliktu.

Na konferencji prasowej, która odbyła się po jego wystąpieniu, wielokrotnie podkreślał, że nadal wierzy w mądrość narodu chińskiego, czego wielokrotnie doświadczył na całym świecie spotykając się z pisarzami czy myślicielami chińskimi. I jak dodał, dlatego mam nadzieję, że władze w Chinach się zmienią, ideologia się zmieni, nawet, jeżeli moja wiara w rząd Chiński słabnie.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy poprosił, aby nie upolityczniać jego wizyt, gdyż takie nie są. Dlatego na pytanie dziennikarza o to, czy zamierza spotkać się jutro w Gdańsku z prezydentem Francji, zażartował nic nie jest jeszcze zaplanowane, na pewno mam zamiar spotkać się z Lechem Wałęsą i innymi laureatami Nagrody Nobla, ale przede wszystkim będę cieszył się polskim jedzeniem.

Wracając do sprawy Tybetu, dodał już całkiem poważnie proszę pamiętać, ze sprawa Tybetu to sprawa moralności. Ludzie, którzy nas popierają nie są "pro tybetańscy", ale są to ludzie o olbrzymiej moralności i opowiadający się za sprawiedliwością i prawami każdego człowieka.

Parlament Europejski na rzecz Dialogu Międzykulturowego

Rok 2008 został ogłoszony przez Radę oraz Parlament Europejski Rokiem Dialogu Międzykulturowego. PE w ramach obchodów tego roku organizuje spotkania z wybitnymi postaciami ze świata polityki, kultury i religii, które przyczyniają się do rozpowszechniania dialogu oraz budowania pokojowych mostów pomiędzy religiami i kulturami. Głównym celem tego działania jest promocja rozmaitych kultur, oraz budowanie poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz umożliwienie funkcjonowania różnych społeczeństw europejskich, przy współistnieniu wielu tożsamości i przekonań kulturowych.


ŹRÓDŁA

http://www.europarl.europa.eu
http://www.europarltv.europa.eu/



ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK