SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


9.05.2012 DZIEŃ EUROPY W LUBLINIE

W maju po raz kolejny obchodzimy Dzień Europy. Z tej okazji 9 maja organizujemy Europejskie Stoisko Informacyjne, Symulację Obrad Parlamentu Europejskiego oraz Europejską Grę Miejską.


Konkurs pt. „Symulacja Obrad Parlamentu Europejskiego”

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w kolejnej już edycji symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się 9 maja w lubelskim Ratuszu (Sala Obrad Rady Miasta) przy Placu Łokietka 1.

Celem symulacji jest rozpowszechnienie wiedzy na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej, zwłaszcza Parlamentu Europejskiego, a także rozwijanie u młodzieży umiejętności prowadzenia dyskusji, retoryki, argumentacji.

Zwycięska grupa pojedzie w nagrodę na wycieczką do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowaną przez prof. Lenę Kolarską-Bobińską.

W tym roku tematami dyskusji będą następujące zagadnienia:
- Perspektywa Finansowa UE na lata 2014 – 2020
- Bezrobocie wśród młodzieży w Unii Europejskiej
- Czy i kiedy rozszerzenie UE o Bałkany?


Europejska Gra Miejska

Dla młodszych (uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych) przygotowaliśmy grę terenową.
Gra odbędzie się w centrum Lublina. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii europejskich związanych z naszym miastem. W tym celu drużyny będą musiały odwiedzić instytucje, odnaleźć budynki, porozmawiać z odpowiednimi osobami. Gra rozpocznie się o godz. 10.30 na europejskim stoisku informacyjnym pod Ratuszem przy Placu Łokietka w Lublinie, a zakończy się najpóźniej o godz. 12.00 w tym samym miejscu.

W grze wezmą udział zgłoszone wcześniej drużyny 5-osobowe pod opieką nauczyciela/opiekuna. Za ukończenie gry i dotarcie na metę z prawidłowymi odpowiedziami przewidziane są nagrody rzeczowe.


Europejskie Stoisko Informacyjne

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny na stoisko, na którym będzie można zasięgnąć informacji na temat Unii Europejskiej i zaopatrzyć się w publikacje i materiały na temat UE oraz wziąć udział w loterii fantowej. Stoisko będzie rozstawione w centrum Lublina przed Ratuszem na Placu Łokietka w godzinach 8.30. – 13.00. O godzinie 12.00 osobom, które odwiedzą stoisko, będziemy rozdawać żółte kwiaty.


Smaki Europy w Lublinie

W dniach 11 - 13 maja (piątek, sobota, niedziela) lublinianie oraz goście odwiedzający nasze miasto, będą mieli okazję spróbować kuchni narodowych, regionalnych. Dania będą specjalnie przygotowane przez kucharzy z trzech miast partnerskich Lublina: Iwano – Frankiwska (Ukraina), Nancy (Francja) oraz z Münster. Na specjały kuchni ukraińskiej zapraszamy do restauracji Magia (ul. Rybna 1), kuchni francuskiej do Kardamonu (ul. Krakowskie Przedmieście 41), kuchni niemieckiej do Czarnego Tulipana (ul. Grodzka1). Wymienione restauracje należą do programu „Miejsce inspiracji” i są partnerami projektu „Smaki z miast partnerskich”. Celem przygotowanej degustacji będzie przybliżenie mieszkańcom Lublina tradycyjnych potraw z różnych stron Europy.
 
Serdecznie zapraszamy koneserów smaku i nie tylko!!!


Organizatorami Dnia Europy są:

  • Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie,
  • Punkt Informacyjny Europe Direct – Lublin oraz
  • Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin.

Patronat nad Symulacją objęła:

Patronat Honorowy nad obchodami Dnia Europy objął
Pan Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego


Patronat medialny - TVP Lublin , Kurier LubelskiARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK