SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


09.05.2012 Dzień Europy w Lublinie

Kolejne Święto Europy za nami! Z tej okazji 9 maja zorganizowaliśmy Europejskie Stoisko Informacyjne, Symulację Obrad Parlamentu Europejskiego oraz Europejską Grę Miejską.


Konkurs pt. „Symulacja Obrad Parlamentu Europejskiego”

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w kolejnej już edycji symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w lubelskim Ratuszu (Sala Obrad Rady Miasta) przy Placu Łokietka 1.

Celem symulacji jest rozpowszechnienie wiedzy na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej, zwłaszcza Parlamentu Europejskiego, a także rozwijanie u młodzieży umiejętności prowadzenia dyskusji, retoryki, argumentacji.

Zwycięska grupa pojedzie w nagrodę na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowaną przez prof. Lenę Kolarską-Bobińską.

W tym roku tematami poruszanymi podczas Symulacji były:

- Perspektywa finansowa UE na lata 2014 – 2020
- Bezrobocie wśród młodzieży w Unii Europejskiej
- Czy i kiedy rozszerzenie UE o Bałkany?

Jury w składzie Anna Gajos - kierownik referatu ds. budżetu i promocji Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin, ks. prof. Włodzimierz Broński - kierownik Katedry Negocjacji i Mediacji Instytutu Europeistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II oraz Beata Chrostek asystentka regionalna prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego postanowiło przyznać pierwsze miejsce Frakcji Europa Wolności i Demokracji. Drugie miejsce zajęli uczniowie reprezentujący grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Miejsce trzecie przyznano Konfederacyjnej Grupie Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej Lewicy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów. Ponadto Jury przyznało cztery wyróżnienia indywidualne, dla Marcina Bubicza, Nikoli Wargockiej, Tomasza Piotrowskiego oraz Michała Młynarczyka.

Warto podkreślić wysoki poziom dyskusji i przygotowania uczniów do debaty. W dużej mierze to zasługa nauczycieli, którzy również zostali nagrodzeni.


Europejska Gra Miejska

Dla młodszych (uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych) przygotowaliśmy grę terenową.
Gra odbyła się w centrum Lublina. Jej uczestnicy mieli za zadanie znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii europejskich związanych z naszym miastem. W tym celu drużyny musiały odwiedzić instytucje, odnaleźć budynki, porozmawiać z odpowiednimi osobami, zebrać pieczątki.
W tym roku trasa była sporo dłuższa niż rok temu, należało odwiedzić aż 17 miejsc. Na trasie znalazły się m.in. takie odnowione dzięki środkom unijnym miejsca jak: Pałac Morskich, Klasztor Powizytkowski, Kościół Pobrygitkowski, Archikatedra, Wieża Trynitarska, Collegium Medicum, Kaplica Trójcy Świętej, Brama Krakowska, kamienica Lubomelskich, Klasztor oo. Dominikanów, Teatr Stary. Uczestnicy Gry odwiedzili też Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta, a także odpowiedzieli na pytania dotyczące odnowionych ze środków unijnych ulic, jak np. skrzyżowanie ulic 3 Maja i Radziwiłłowskiej.

W grze wzięło udział sześć 5-osobowych drużyn pod opieką nauczyciela/opiekuna. Każda drużyna znalazła prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania, za co na mecie wszyscy uczestnicy Gry dostali nagrody. Mimo, że nie liczył się czas pokonania trasy, każda drużyna starała się dojść na metę jako pierwsza.


Europejskie Stoisko Informacyjne

Dla mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny zorganizowaliśmy stoisko, na którym można było zasięgnąć informacji na temat Unii Europejskiej i zaopatrzyć się w publikacje i materiały na temat UE oraz wziąć udział w loterii fantowej. O godzinie 12.00 osobom, które odwiedziły stoisko, rozdawaliśmy żółte tulipany i niebieskie balony. Stoisko odwiedzili także: Syriusz – maskotka Unii Europejskiej i Lubelski Koziołek, którzy przy pomocy wolontariuszy rozdawali kwiaty i balony.

Warto dodać, iż w ramach Dnia Europy, w pierwszy weekend po 9 maja tj. 11-13 maja 2012 r. (piątek, sobota, niedziela) lublinianie oraz goście odwiedzający nasze miasto mają okazję spróbować kuchni narodowych i regionalnych z innych państw europejskich. Dania przygotowują kucharze z trzech miast partnerskich Lublina: Iwano-Frankiwska (Ukraina), Nancy (Francja) oraz Münster (Niemcy). Na specjały kuchni ukraińskiej zapraszamy do restauracji Magia (ul. Rybna 1), kuchni francuskiej do Kardamonu (ul. Krakowskie Przedmieście 41), kuchni niemieckiej do Czarnego Tulipana (ul. Grodzka 1). Wymienione restauracje należą do programu „Miejsce inspiracji” i są partnerami projektu „Smaki z miast partnerskich”. Celem przygotowanej degustacji jest przybliżenie mieszkańcom Lublina tradycyjnych potraw z różnych stron Europy.

Dzień Europy zorganizowali:
Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie,
Punkt Informacyjny Europe Direct – Lublin oraz
Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin.


Patronat nad Symulacją objęła:

Patronat Honorowy nad obchodami Dnia Europy objął
Pan Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego


Patronat medialny - TVP Lublin , Kurier Lubelski


Dzień Europy w mediach:

Telewizja:

http://www.tvp.pl/lublin/informacyjne/panorama-lubelska/wideo/9-maja-2012-g-1830/7314231
http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/rozmaitosci/dzien-unii-europejskiej-lubelskie-obchody-swieta-zjednoczonej-europy/7314488
http://www.itvl.pl/news/europejski-klimat-w-lublinie

Radio:

http://moje.radio.lublin.pl/unia-europejska-kontra-kryzys.html
http://moje.radio.lublin.pl/dzis-dzien-europy.html
http://radioer.pl/informacje/2/20327/

Prasa:

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,11684940,Integracja_w_Parlamencie_i_w_kuchni__Dzien_Europy.html
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,11686938,Dzien_Europy__W_Ratuszu_obraduje_mini_parlament_UE.html
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/570253,ruszaja-obchody-lubelskiego-dnia-europy,id,t.html
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/571047,lubelski-dzien-europy-na-deptaku-zobacz-zdjecia,id,t.html
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,11686938,Dzien_Europy__W_Ratuszu_obraduje_mini_parlament_UE.html
http://www.mmlublin.pl/412320/2012/5/9/dzien-europy--w-lublinie-program?category=news

Portale internetowe:

http://www.niecodziennik.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1610&Itemid=1
http://www.e-polska.info/Lublin/Dzien-Europy,19041.html
http://www.lublin.eu/Dzien_Europy-2-1662.htmlARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK