SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


08.08.2012 Zabawki bez ryzyka

Bezpieczne zabawki to podstawa bezpieczeństwa Twoich dzieci! Dlatego Komisja Europejska opublikowała krótki film, który zachęca do kupowania tylko tych produktów dla najmłodszych, których jakość potwierdza certyfikat "CE". Unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek są najbardziej rygorystyczne na świecie.

Jednak prawidłowe i skuteczne przestrzeganie tych przepisów uzależnione jest od stosowania w praktyce obowiązujących wymogów przez rzetelnych i godnych zaufania producentów oraz sprzedawców. Niezbędny jest także skuteczny nadzór rynku ze strony organów państw członkowskich, a co najważniejsze świadomość konsumentów, którzy muszą wiedzieć, na co powinni zwracać uwagę kupując zabawki dla dzieci. Jeśli zabraknie jednego z tych elementów, niebezpieczne zabawki mogą nadal trafiać w ręce naszych pociech.

W ramach trwającej obecnie kampanii poświęconej bezpieczeństwu zabawek Komisja Europejska przygotowała film informujący konsumentów, o tym jak kupować bezpieczne zabawek i jak ich bezpiecznie używać. Bohaterem filmu jest śpiewający robot w zabawny sposób przybliżający dzieciom ideę bezpieczeństwa zabawek. Film zachęca także rodziców do zapoznania się z istotnymi wskazówkami na temat bezpieczeństwa zabawek, dostępnymi na stronie internetowej kampanii.

Teledysk podkreśla znaczenie niektórych zaleceń w zakresie bezpieczeństwa, na które należy zwracać uwagę przy zakupie zabawek oraz w trakcie zabawy z nimi.

Nigdy nie kupuj zabawek bez oznakowania CE

Oznakowanie CE stanowi zobowiązanie producenta zabawek, gwarantujące, że zabawka spełnia wszystkie obowiązujące normy bezpieczeństwa UE, będące jednymi z najbardziej rygorystycznych na świecie.

Nie kupuj zabawek z małymi ruchomymi częściami dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Dla dzieci poniżej 3 roku życia szczególnie groźne mogą być zadławienia, a przecież nasze pociechy mają zwyczaj wkładania wszystkiego do buzi! Zabawki oznaczone tym symbolem nie nadają się do zabawy dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Czytaj wszystkie instrukcje i ostrzeżenia

Zabawkowe łyżwy, rowery i skutery wymagają nadzoru ze strony rodziców oraz wyposażenie dziecka w elementy ochronne (kask). Takie zabawki, ze względu na ryzyko wypadków, nie mogą być używane w ruchu drogowym.

To nie wszystko, o czym powinni pamiętać rodzice. Więcej porad na temat bezpieczeństwa zabawek znajduje się na specjalnej stronie internetowej: ec.europa.eu/enterprise/toys-tips

Rola przemysłu i państw członkowskich w zakresie bezpieczeństwa zabawek

Za najważniejsze aspekty bezpieczeństwa zabawek odpowiadają producenci oraz organy regulacyjne w państwach członkowskich UE. Przemysł jest odpowiedzialny za dopilnowanie, aby zabawki trafiające na rynek spełniały obowiązujące wymogi, a państwa członkowskie za egzekwowanie przepisów i nadzorowanie rynku.

Kampania informacyjna dla producentów

Komisja prowadzi obecnie kampanię informacyjną na rzecz bezpieczeństwa zabawek skierowaną do firm zajmujących się produkcją i dystrybucją zabawek. Jednym z elementów kampanii są seminaria organizowane dla producentów i sprzedawców, służące zwiększeniu ich świadomości na temat przepisów o bezpieczeństwie zabawek. Kampania ruszyła w styczniu 2012 r. w Rumunii, a następnie „przemierzyła” Bułgarię, Francję, Niemcy, Polskę, Czechy, Irlandię i Włochy. Wybrano właśnie te kraje, ponieważ w 2009 r. wyprodukowały one 80 proc. wszystkich powstałych w UE zabawek. Kampania informacyjno-szkoleniowa kontynuowana będzie w 2013 r. i obejmie wszystkie państwa członkowskie. Komisja szkoli także producentów w Chinach, ponieważ większość zabawek w naszych sklepach pochodzi z tego właśnie kraju.

Kontrola oznakowania CE

Oznakowanie CE gwarantuje konsumentowi, że produkt został odpowiednio oceniony przed jego wprowadzeniem na rynek i spełnia normy bezpieczeństwa UE w zakresie zdrowia i ochrony środowiska. Organy nadzoru we wszystkich państwach członkowskich muszą zapewnić skuteczne kontrole legalnego posługiwania się oznakowaniem CE przez producentów zabawek, importerów i dystrybutorów. Są one również zachęcane przez Komisję do wzajemnej koordynacji działań w celu zapewnienia spójnej interpretacji norm, a tym samym zagwarantowania przedsiębiorcom, że rynek działa w sposób otwarty i sprawiedliwy.

Umieszczając na produkcie oznakowanie CE producent deklaruje i bierze pełną odpowiedzialność za jego zgodność z odpowiednimi wymogami prawnymi. Dzięki prawidłowemu stosowaniu oznakowania CE można zdobyć i utrzymać zaufanie konsumentów, a poważne skutki prawne i ekonomiczne nielegalnego stosowania oznakowania CE zapobiegają łamaniu prawa przez większość firm.

Dodatkowe informacje na temat oznakowania CE:

  • IP/10/733, MEMO/10/257CE page on Europa
  • Dodatkowe informacje na temat europejskiego przemysłu zabawkarskiego:
  • IP/11/908, MEMO/11/448, Toys page on Europa


ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK