SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


2012 "Back to School" – unijni urzędnicy po raz drugi wracają do szkół

Skąd biorą się Polacy w Brukseli? Odpowiedź brzmi – ze szkół w całej Polsce! Przekonają się o tym uczestnicy tegorocznej akcji "Back to School", czyli "Powrót do szkoły", która rozpoczyna się już w poniedziałek 29 października i potrwa do 9 listopada 2012.

W tych dniach swoje byłe szkoły odwiedzi ponad trzydzieścioro unijnych urzędników. Będą rozmawiać z uczniami o pracy w Brukseli, odpowiadać na pytania dotyczące UE, i na własnym przykładzie pokazywać, czym jest Unia i jakie możliwości oferuje młodym ludziom.

Do szkół wybierają się przedstawiciele bardzo wielu działów Komisji Europejskiej, którzy w swojej pracy zajmują się najróżniejszymi obszarami działań KE, poczynając od pomocy humanitarnej przez badania i rozwój, aż po tłumaczenia pisemne. Każdy z nich opowie o swoich własnych doświadczeniach zawodowych i o własnej drodze do Brukseli lub Luksemburga (gdzie swoje siedziby ma część działów KE). Dzięki temu spotkania nie będą suchymi prelekcjami o UE, lecz pozwolą uczniom poznać funkcjonowanie unijnych instytucji "od kuchni". Każda ze szkół biorących udział w programie otrzyma również zestaw dostosowanych do wieku uczniów publikacji na temat Unii Europejskiej.

Początki akcji Back to School sięgają 2007 roku. W krajach sprawujących prezydencję w Radzie UE "powrót do szkoły" ma charakter niemal masowy – rok temu swoje szkoły odwiedziło ponad dwustu polskich pracowników instytucji UE, w tym troje polskich europosłów oraz komisarz Janusz Lewandowski. Było to bardzo pozytywne doświadczenie, zarówno dla wracających po latach w szkolne mury urzędników, jak i dla młodych ludzi biorących udział w spotkaniach. Dlatego w tym roku akcja, w nieco mniejszej skali, została zorganizowana ponownie, mimo że polska prezydencja należy już do przeszłości. Oprócz urzędników Komisji w akcji biorą również udział Polacy pracujący w Radzie UE i w Parlamencie Europejskim.ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK