SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
„Dla mnie to jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu; nie sądzę, żebym mógł coś takiego (więcej) dla Polski zrobić. Mamy budżet, w którym otrzymamy 72,9 mld euro na politykę spójności” - tak premier Donald Tusk skomentował kompromis wd. budżetu UE 2014-2020.
Mimo bardzo trudnych uwarunkowań gospodarczych i dużej polaryzacji stanowisk wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, Rządowi RP udało się wynegocjować więcej środków dla Polski niż otrzymaliśmy podczas poprzednich negocjacji w 2005 roku. Łącznie z budżetu mamy otrzymać o 4 mld euro więcej niż do tej pory, tj. 105,8 mld euro w porównaniu do 101,5 mld euro:
- więcej o 3,9 mld euro na politykę spójności, czyli 72,9 mld euro = 303,6 mld zł (Polska otrzyma 23% wszystkich środków przeznaczonych na tę politykę, w tym prawie 200 mln euro z nowo tworzonego funduszu pomocy dla bezrobotnej młodzieży);
- więcej o 1,6 mld euro na rolnictwo, czyli 28,5 mld euro = 118,8 mld zł w porównaniu z okresem 2007-2013.
W warunkach spadku PKB w całej UE i rosnącego długu publicznego w krajach Unii, za bardzo istotnymi ograniczeniami budżetu UE wypowiadała się duża grupa tzw. płatników netto. Sukces negocjacyjny jest więc tym większy, że wzrost finansowania dla Polski odbywa się przy mniejszym o blisko 40 mld euro budżecie europejskim niż w latach 2007-2013.
Polsce udało się ponadto wynegocjować, że VAT płacony przez samorządy przy okazji inwestycji finansowych przez UE będzie mógł być pokrywany ze środków unijnych (tzw. kwalifikowalność VAT).
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Źródło: www.msz.gov.pl