SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


06.12.2013 Skuteczniejsza ochrona tajemnicy handlowej w UE

UE proponuje nowe przepisy chroniące przedsiębiorstwa w przypadku, gdy ich poufne informacje zostaną skradzione lub wykorzystane niezgodnie z celem. Nowe przepisy przyczynią się do rozwoju współpracy i innowacyjności. Tajemnice handlowe – czyli informacje, które firmy pragną zachować tylko dla siebie, jak np. algorytm wyszukiwania Google albo receptury perfum – mogłyby uzyskać lepszą ochronę dzięki nowym przepisom zaproponowanym przez Komisję Europejską. Skorzystają z nich przedsiębiorstwa, które odnoszą straty z powodu kradzieży lub niewłaściwego wykorzystania poufnych informacji handlowych.

Wniosek Komisji ma na celu ułatwienie sądom krajowym prowadzenia postępowań w takich przypadkach, a ofiarom kradzieży tajemnic handlowych możliwości uzyskania odszkodowania. Nowe przepisy zawierają również definicję pojęcia „tajemnicy handlowej”.

Mamy problem

Według najnowszych badań w ciągu ostatniej dekady jedna piąta przedsiębiorstw doświadczyła próby kradzieży tajemnic handlowych. Liczba ta ciągle rośnie. Czynniki powodujące taką sytuację to m.in. coraz bardziej zażarta konkurencja na rynkach światowych i coraz szersze wykorzystanie technologii cyfrowych.

Tajemnica handlowa różni się od patentów i praw własności intelektualnej, do których należą prawa autorskie i znaki handlowe, tym, że chronione nią informacje nie stanowią wyłącznej własności. W ramach konkurowania ze sobą różne przedsiębiorstwa mogą (i często z tej możliwości korzystają) tworzyć podobne produkty i podobne rozwiązania. Jednakże podmiot posiadający dana tajemnicę handlową będzie miał nad resztą tę przewagę, że dany produkt lub rozwiązanie stworzył jako pierwszy.

Ochrona prawna tajemnicy handlowej przybiera różne formy w różnych państwach Unii Europejskiej – w niektórych krajach w ogóle nie ma przepisów w tym zakresie – przez co ofiarom trudno jest szukać pomocy w sądach. Pokrzywdzeni często nie rozumieją, w jaki sposób funkcjonują przepisy w innym kraju UE.

Bezpieczne środowisko

Problem wykradania tajemnic handlowych stanowi przeszkodę we współpracy międzynarodowej, hamuje również innowacyjność, ponieważ kreatywne rozwiązania firm lub wyniki ich badań nie są chronione w odpowiedni sposób. Szczególnie narażone na straty z tego powodu są małe przedsiębiorstwa. Ze względu na wysokie koszty ochrony patentowej w znacznie większym stopniu polegają one na utrzymaniu w tajemnicy poufnych informacji handlowych.

Wniosek Komisji Europejskiej ma na celu stworzenie bezpieczniejszego środowiska, w którym przedsiębiorstwa będą mogły bez obaw tworzyć informacje i je rozpowszechniać.

Zostanie on teraz przesłany do oceny przez Radę Ministrów oraz Parlament Europejski.



KE



ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK