SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


01.12.2013 Co zmieniła Pokojowa Nagroda Nobla wręczona UE

UE przeznaczyła nagrodę pieniężną otrzymaną wraz z Pokojową Nagrodą Nobla na projekty edukacyjne dla dzieci z regionów ogarniętych wojną. W 2012 r. Unii Europejskiej przyznano Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu jej wysiłków na rzecz pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka na Starym Kontynencie. UE zdecydowała się przekazać nagrodę pieniężną wręczaną wraz z Pokojową Nagrodą Nobla na pomoc dzieciom pozbawionym szansy dorastania w warunkach pokoju.

Spośród około 75 mln dzieci, które nie chodzą do szkoły na całym świecie, połowa mieszka w regionach dotkniętych konfliktami. Tymczasem pomoc humanitarna przeznaczana na ich edukację jest zdecydowanie niewystarczająca. Dlatego też UE zdecydowała się wesprzeć projekty edukacyjne skierowane do dzieci w strefach konfliktu na całym świecie. UE podwoiła kwotę nagrody pieniężnej otrzymanej wraz z Pokojową Nagrodą Nobla z 930 tys. euro do 2 mln euro. Dzięki temu jak dotąd ponad 28 tys. dzieci wzięło udział w czterech wyłonionych w zeszłym roku projektach.

Projekty UE „Dzieci pokoju”

Projekty, które mają przede wszystkim zapewnić wsparcie edukacyjne, są realizowane przez uznane organizacje humanitarne współpracujące z UE: ACTED w Iraku, UNICEF w Pakistanie, UNHCR w Kolumbii i Ekwadorze oraz „Save the Children” i Norweską Radę ds. Uchodźców w Etiopii i Demokratycznej Republice Konga.

Prowadzony w Iraku projekt umożliwia syryjskim uchodźcom w wieku od 5 do 15 lat udział w zajęciach rekreacyjnych i terapeutycznych.

W ramach wspierania uchodźców z Somalii, Sudanu i Erytrei wydano około 500 tys. euro na budowę bezpiecznych przestrzeni do nauki, odnowienie istniejących sal szkolnych i zakup bezpłatnie rozdawanych tornistrów, zestawów dla nauczycieli i pomocy na zajęcia rekreacyjne.

Kolejne kroki

W nadchodzących latach UE będzie nadal wspierać podobne projekty – w ten sposób otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla pozostawi po sobie trwałą polityczną spuściznę.

Na rok 2014 r. UE znowu podwoiła kwotę przeznaczoną na ten cel – przyznała dalsze 4 mln euro na finansowanie już realizowanych i przyszłych projektów, które pomogą ponad 80 tys. dzieci z obszarów dotkniętych wojnąKEARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK