PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
email:
europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl
Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.04-03-2014
Dyrektywa tytoniowa: uchronić młodych przed zgubnym nałogiem

Zapobieganie rekrutowania nowych palaczy wśród młodych jest głównym celem przegłosowanych dziś nowych przepisów tytoniowych. Choroby związane z uzależnieniem od nikotyny są w samej UE przyczyną 700 tysięcy zgonów rocznie. I mimo, że ogólna liczba palaczy z roku na rok maleje, to wciąż jeden na czterech Europejczyków lubi sięgnąć po papierosa. 94 proc. z nich to osoby przed 25 rokiem życia.

O co toczy się gra? Jak mówi sprawozdawczyni Linda McAvan (Socjaldemokraci, S&D), nikt nie będzie zakazywał palenia, ale nowe regulacje będą mieć za zadanie uczynić je mniej atrakcyjnym, zwłaszcza dla osób młodych.

Dlatego Parlament Europejski przyjął regulacje, wedle których producenci wyrobów tytoniowych będą musieli umieszczać ostrzeżenia przed skutkami palenia, pokrywające 65 proc. opakowań oraz zrezygnować ze sprzedaży niektórych aromatyzowanych produktów tytoniowych. Ustalono także status e-papierosów.

"Oto kulminacja, która nastąpiła po latach pracy i przeciwstawiania się lobby tytoniowemu. Nowe zasady pozwolą na duży krok na przód, związany z kontrolowaniem tytoniu oraz prewencją, która nie pozwoli na rekrutację kolejnej generacji palaczy. Wiemy obecnie, że to dzieci a nie dorośli zaczynają palić, a znacząca większość z nich zaczyna przed swoimi 18 urodzinami" - powiedziała Linda McAvan.

Porozumienie zostało przegłosowane przez komisję ds. środowiska naturalnego i zdrowia publicznego (ENVI) 22 stycznia oraz przez Parlament Europejski 26 lutego. By mogło wejść w życie, musi zostać ostatecznie zaaprobowane przez Radę.

 

PEPUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
PROWADZONY JEST PRZEZ EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJĘ NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
 europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl 

WEBMASTER: © 2005-2017 STUDIO EM

home DO GÓRY