SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


04-03-2014 Szczyt o Ukrainie

W związku z sytuacją na Ukrainie i działaniami militarnymi Federacji Rosyjskiej przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej na najbliższy czwartek 6 marca br. Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej omówią m.in. ostatnie wydarzenia wokół Krymu oraz będą dyskutować nad sposobami załagodzenia konfliktu. Jednocześnie UE zawiesiła przygotowania do szczytu G8, który zaplanowano na czerwiec w Soczi.

Zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej jest rezultatem wczorajszego (3 marca) nadzwyczajnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych. Rada do Spraw Zagranicznych pod przewodnictwem Wysokiej Przedstawiciel Catherine Ashton potępiła rosyjską aktywność militarną na Ukrainie oraz wezwała do dialogu. Unijni ministrowie podkreślili, że "wyraźne naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy przez rosyjskie siły zbrojne, jak również udzielenie zgody przez Radę Federacji Rosji na użycie sił zbrojnych na terytorium Ukrainy" jest złamaniem międzynarodowych zobowiązań.

Wysoka Przedstawiciel wezwała do użycia pokojowych środków w rozwiązaniu konfliktu oraz wyraziła gotowość Unii Europejskiej do zaangażowania się w "konstruktywny dialog" ze wszystkimi stronami, jak również poparła możliwą misję OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) na Ukrainie. Unia Europejska i państwa będące członkami grupy ośmiu najbogatszych państw świata (G8) zdecydowali również o zawieszeniu swoich przygotowań do szczytu G8 mającego się odbyć w czerwcu br. w Soczi.

Ponadto, Rada wskazała na możliwy wpływ konfliktu na relacje dwustronne UE-Rosja. Dalsze prowadzenie działań militarnych przez Rosję na obszarze Ukrainy może skutkować w niedalekiej przyszłości zawieszeniem dwustronnych rozmów dotyczących złagodzenia reżimu wizowego czy o nowym porozumieniu partnerskim UE-Rosja.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych potwierdzili gotowość Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy, razem z innymi instytucjami międzynarodowymi, szczególnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Catherine Ashton pokreśliła jednocześnie, że Unia Europejska jest gotowa wspomóc finansowo Ukrainę, ale ta pomoc musi opierać się na zobowiązaniu przeprowadzenia niezbędnych reform w tym państwie. Dlatego Komisja Europejska wyślę grupę ekspercką do Kijowa, aby oceniła możliwości pomocy finansowej dla Ukrainy. Rada potwierdziła również możliwość podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i podkreśliła potrzebę przeprowadzenia sprawiedliwych i konstytucyjnych reform oraz wolnych i transparentnych wyborów prezydenckich, wyznaczonych na 25 maja br.facebook