SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


07-03-2014 Czat na FB z Mikaelem Gustafssonem:
"Musimy głośno mówić o problemie przemocy wobec kobiet”

W jaki sposób możemy złamać krążące po Europie stereotypy dotyczące kobiet? To było jedno z częściej zadawanych pytań podczas naszego facebookowego czatu z przewodniczącym komisji ds. praw kobiet i równouprawnienia (FEMM) - Mikaelem Gustafssonem (GUE/NGL). Środowe spotkanie zorganizowaliśmy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet, które w tym roku skupiają się na powstrzymaniu przemocy wobec płci pięknej. O czym jeszcze rozmawialiśmy?


Nasi facebookowi fani zainteresowani byli wyborem tematu tegorocznych obchodów. Gustafsson wyjaśnił, że głównym zamierzeniem Parlamentu jest wysłanie silnego sygnału o konieczności podjęcia zdecydowanych działań przeciwko przemocy, zarówno przez Komisję Europejską, jak i państwa członkowskie.

Męskie ręce na pokład


Wiele osób pytało, co zrobić, by równouprawnienie w Europie stało się faktem. "Musimy zwalczać nierówność płciową na każdym poziomie i głośno mówić o takich problemach, jak przemoc wobec kobiet. Musimy zaangażować w to więcej mężczyzn oraz chłopców - zaczynając edukację od wczesnych lat szkolnych” - tłumaczył Gustafsson.

Pytany o to, czemu w cywilizowanym, kulturalnym świecie XXI-wieku wciąż istnieje problem przemocy wobec kobiet, szwedzki deputowany odpowiedział, że powodem jest nierówne traktowanie płci w społeczeństwie, a przemoc jest jego najdobitniejszym przykładem.

Konwencja Istambulska


Uczestnicy czatu zainteresowani byli także tym, co mogą zrobić unijne kraje, by wzmacniać równowagę płci. Gustafsson odparł, że jednym z przykładów może być poparcie Konwencji Istambulskiej dot. zwalczania przemocy wobec kobiet. "To świetnie przygotowany dokument. Niestety, niewiele krajów zdecydowało się na jego podpisanie i ratyfikację” – dodał poseł.


Pełen zapis czatu

https://www.facebook.com/europeanparliament/app_188929731130869?app_data=chat_65Międzynarodowy Dzień Kobiet
-
W kierunku prawdziwej równości płci
Zapobieganie przemocy wobec kobiet – wyzwanie dla wszystkichRówność płci jest jedną z najważniejszych wartości wyznawanych przez Unię Europejską, cieszącą się wielkim poparciem europarlamentarzystów. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet skupiają się na walce z przemocą wobec pań. Co w tej kwestii robi Parlament Europejski? Dowiedz się dzięki naszemu „najważniejszemu tematowi”.


Najnowsze badanie przeprowadzone przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej pokazuje, że 1/3 Europejek pada ofiarą przemocy psychicznej, fizycznej lub seksualnej, mającej długotrwałe konsekwencje psychiczne. Prawdziwa skala zjawiska nie jest znana – wiele przypadków nigdy nie zostaje zgłoszone odpowiednim władzom...

Parlament Europejski podjął kroki na drodze promocji działań prewencyjnych w państwach członkowskich oraz opracowania paneuropejskiej strategii walki z przemocą.

W ciągu ostatnich czterech lat, posłowie poparli szereg rezolucji przedstawiających środki na poprawę sytuacji. 25 lutego 2014 r. PE poparł raport z rekomendacjami dla Komisji Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet wspólnie - w całej Europie.facebook