SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


11-03-2014 Jak stworzyć stabilny model gospodarczy dla Europy? - podsumowanie


Fabryka Porsche w Lipsku - ©BELGA/DPA/J.Woitas

Jak stworzyć stabilny model gospodarczy dla Europy? - podsumowanie


Majowe wybory europejskie dadzą szansę Europejczykom na zdecydowanie, w jakim kierunku ma iść przez najbliższe pięć lat polityka gospodarcza Europy. Przed tym kluczowym głosowaniem, Parlament Europejski zorganizował serię interaktywnych konferencji, dotyczących pracy, gospodarki, finansów, roli UE w świecie oraz jakości życia, podczas których goście wraz z ekspertami szukali sposobów na poprawę sytuacji.


Międzynarodowy kryzys gospodarczy wybuchł w 2007 r. Strefę euro z pełną mocą uderzył w 2010 r. – dokładnie w momencie, gdy Parlament Europejski otrzymał nowe uprawnienia, dzięki którym może brać aktywną rolę w chronieniu Europy przed finansowym sztormem oraz pracować na rzecz odbudowy gospodarczej.

Reformy


Parlament Europejski pomógł w kształtowaniu przepisów, regularnie opowiadając się za systemem finansowym, który odpowiadałby potrzebom realnej gospodarki i dokładając starań, by już nigdy całym ciężarem kryzysu nie zostali obarczeni wyłącznie podatnicy i by nie musieli oni ponosić wszystkich kosztów. Parlament konsekwentnie popiera podejście europejskie, ponieważ unia z rozdrobnionym systemem gospodarczym najwyraźniej nie ma racji bytu. Ponadto powrót do polityki gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez poszczególne państwa spowoduje, że nawet większe państwa członkowskie staną się bezbronne w obliczu globalizacji.

Kluczowe reformy, zawierające między innymi ograniczenie bonusów dla bankierów, wzmocnienie nadzoru sektora bankowego, zakazu sprzedawania produktów finansowych wysokiego ryzyka, transparentne zarządzanie gospodarcze, nowe zasady dyscypliny budżetowej oraz ograniczenie możliwości agencji ratingowych, zostały już wprowadzone. Pozostałe inicjatywy, takie jak kontrolowane zamykanie upadłych banków, wciąż są negocjowane.

20 lutego Parlament zorganizował ostatnią z serii konferencji ReACT. Spotkanie w Madrycie dotyczyło sposobów na odbudowę gospodarki, stworzenie nowych miejsc pracy i wzmocnienie wzrostu gospodarczego.

Konferencje ReACT


ReACT Madrid była piątą i ostatnią z serii interaktywnych konferencji, organizowanych przed majowymi europejskimi wyborami, dotyczących spraw ważnych dla każdego Europejczyka.ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK