SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


17-03-2014 Premiera dokumentu „Punkt Oparcia” w Stanach Zjednoczonych


Amerykańska premiera filmu dokumentalnego pt. „Punkt oparcia”, który opowiada historię walki z reżimem komunistycznym w latach 80. XX wieku z perspektywy Wschodu i Zachodu, odbędzie się 16 marca w Chicago. Wydarzenie i cykl projekcji dokumentu organizuje Konsulat Generalny RP w Chicago.


Film utytułowanej polskiej dokumentalistki Anny Ferens ukazuje szczególnie zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka w państwach bloku sowieckiego i jego wsparcie dla opozycji demokratycznej, które poprzedzało wydarzenia przełomowego roku 1989 oraz proces integracji obydwu części Europy trwający od lat 90. XX w. do dziś.

Amerykańska premiera „Punktu oparcia” odbędzie się 16 marca podczas Festiwalu Filmowego Unii Europejskiej (EU Film Festival) w Chicago, a europejska premiera odbyła się w styczniu br. w Parlamencie Europejskim. Uczestniczyli w niej m.in. byli Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek i Hans-Gert Pöttering.

Pokazy dokumentu Anny Ferens w Chicago są częścią obchodów 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz 25. rocznicy odrodzenia się polskiej demokracji po pierwszych częściowo wolnych wyborach parlamentarnych wyborach do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory te odbyły się 4 czerwca 1989 roku i jeszcze przed upadkiem Muru Berlińskiego otworzyły całemu regionowi Europy Środkowo-Wschodniej drogę do wolności i samostanowienia.

Podczas organizowanych przez Konsulat Generalny RP pokazów filmu w Chicago, Madison WI oraz Orchard Lake i Ann Arbor MI odbędą się również spotkania widzów z reżyserką.


Anna Ferens - reżyserka filmu "Punkt Oparcia"
o projekcji filmu w Parlamencie Europejskim w Brukseli,
która odbyła się 8. stycznia 2014 roku.
facebook