SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


22-03-2014 Przedwyborcza kampania informacyjne PE wchodzi w ostatnią fazę przed wyborami

"Skorzystaj ze swoich praw! Wybierz, kto będzie sprawował władzę w Europie!" - to hasło przyświeca zainaugurowanej dzisiaj, ostatniej przed wyborami, fazie kampanii informacyjnej realizowanej przez Parlament Europejski przed wyborami do PE, które w Polsce odbędą się 25 maja.


"W poprzednich etapach koncentrowaliśmy się na upowszechnianiu wiedzy o kompetencjach Parlamentu Europejskiego, o tym jak wpływa na codzienne życie każdego z nas. Teraz nacisk kładziemy na informowanie o samych wyborach i na uświadamianie tego, że wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego zadecyduje także o kształcie Komisji Europejskiej - organu wykonawczego Unii" - powiedział szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce Jacek Safuta.

Podczas inauguracji nowej fazy kampanii zaprezentowano m.in. przygotowane przez Parlament Europejski spoty radiowe i telewizyjne zachęcające do głosowania. Spoty będą emitowane nieodpłatnie, jako część kampanii społecznej, przez stacje radiowe i telewizyjne. Trwają rozmowy z polskimi telewizjami i radiami publicznymi i prywatnymi w sprawie terminów i pory dnia emisji tych spotów.

Prócz spotów w mediach audiowizualnych w tej fazie kampanii do udziału w wyborach będą zachęcały ogłoszenia umieszczone m.in. na autobusach miejskich w 12 polskich miastach. Niezależnie od kampanii ogólnoeuropejskiej biuro informacyjne PE w Warszawie będzie informowało o wyborach w czasie wydarzeń zaplanowanych na pierwsze tygodnie maja z okazji Dnia Europy i podczas Warszawskiego Maratonu Rolkarskiego Roller-Cup.

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego wspiera także profrekwencyjne kampanie obywatelskie, realizowane przez organizacje pozarządowe.

"Za 66 dni wszyscy będziemy pracodawcami. Wybierzemy naszych przedstawicieli, którzy będa dla nas pracować przez najbliższe pięć lat." - powiedziała Ewa Modrzejewska, ze Stowarzyszenia 61, realizującego projekt "MamPrawoWiedzieć.pl".

W jego ramach Stowarzyszenie tworzy platformę internetową, na której wyborcy będą mogli porównać swoje poglądy z poglądami kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego oraz sprawdzić, jakie są kompetencje europarlamentu. Na stronie http://mamprawowiedziec.pl/ znajdzie się także repozytorium obietnic
kandydatów, dzięki któremu pod koniec kadencji będzie można zweryfikować, kto i w jakim stopniu spełnił swoje zobowiązania.

Projekt "Młodzi głosują" realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, adresowany jest do młodych ludzi w wieku od 13 do 19 lat, w tym także do tych, którzy idą do wyborów po raz pierwszy. "Uważamy, że także młodzi ludzie, niepełnoletni, maja prawo do wypowiadania się w sprawach publicznych" - tłumaczy koordynatorka akcji Joanna Gus.

W ramach projektu Centrum organizuje m.in. symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego, wydaje broszurę dla osób idących po raz pierwszy do wyborów. W pierwszych dniach maja uruchomiona zostanie porównywarka programów komitetów wyborczych startujących w wyborach do PE http://latarnikwyborczy.pl/, która ma ułatwić obywatelom świadome oddanie głosu. Na stronie będzie można także sprawdzić, jakie poglądy w różnych dziedzinach prezentują partie polityczne w innych krajach Unii Europejskiej.

W trakcie inauguracji nowej fazy kampanii informacyjnej działania profrekwencyjne swojej organizacji zaprezentowała też prezes Polskiej Fundacji Roberta Schumana, Anna Radwan. Zaprosiła do tramwaju, który będzie krążył po Warszawie 1 maja w 10. rocznicę przystąpienia Polski do UE i w którym europosłowie mijającej kadencji będą informowali o pracy Parlamentu Europejskiego i o zbliżających się wyborach europejskich. Zaapelowała także o udział w dorocznej Paradzie Schumana 10 maja. Trwa też

"Jesteś u siebie - zagłosuj" - to projekt skierowany do Polaków mieszkających w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z europejskim prawem, każdy obywatel Unii może brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w kraju, w którym mieszka, nawet jeśli nie jest jego obywatelem. Celem akcji realizowanej przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów, jest uświadomienie Polakom mieszkającym za granicą ich praw wyborczych i ułatwienie udziału w wyborach. Informacje umieszczane są na stronie www.jusz.eu.facebook