SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


07-04-2014 Na straży wspólnego nieba i praw pasażerów

Tysiące samolotów przemierzających Atlantyk, startuje i ląduje na europejskich lotniskach każdego dnia. Kto czuwa nad bezpieczeństwem lotów i niezwykle zagmatwaną siatką połączeń tuż nad powierzchnią oceanu? Przenieśmy się do zachodniej Szkocji, gdzie w miejscowości Prestwick znajduje się Oceaniczny Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego (OACC "Shanwick"), nadzorujący przestrzeń nad wschodnią częścią Atlantyku, od Azorów po granice Islandii.


W cichym pomieszczeniu, za monitorami siedzą operatorzy, czuwający nad milionem połączeń rocznie. W czasie wakacyjnego szczytu sezonu, pilnować trzeba nawet 3,5 tysiąca samolotów dziennie. Liczba ta w ciągu zaledwie kilku następnych lat, może radykalnie wzrosnąć.

Wspólne niebo


Aby być przygotowanym na większy ruch, Unia Europejska przygotowała inicjatywę Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky), która ma dopilnować między innymi, by nasze niebo się nie zakorkowało.

Dotychczasowa fragmentacja przestrzeni powietrznej przynosi 4 miliardy euro kosztów rocznie, przyczyniła się do łącznie 19,4 milionów minut opóźnienia oraz niepotrzebnie wydłużyła każdy z lotów, średnio o 49 kilometrów. Pozwolenie na przeprowadzanie bezpośrednich tras lotniczych między lotniskami pozwoliłoby zaoszczędzić paliwo, ograniczyć koszty, ceny biletów i szkodliwe dla środowiska emisje.

Projekt podoba się pracownikom szkockiego OACC. “W pełni popieramy pomysł. Te rozwiązania będą korzystne dla pasażerów, zredukują koszty lotów, zwiększą bezpieczeństo i możliwości naszego nieba” – mówi dyrektor ośrodka w Prestwick, Alastair Muir.

Loty dla wszystkich, nie tylko dla bogatych


Liberalizacja unijnego rynku lotniczego znacznie obniżyła koszty lotów. Każdego roku powiększa się liczba destynacji, wzmacniając przemysł turystyczny i handel w regionach. Liderzy biznesowi w Prestwick, doskonale zdają sobie sprawę ze swoich powiązań z całą Europą. “Jesteśmy niezwykle blisko połączeni”, mówił Bill McIntosh, szef Rady South Ayrshire. “Zachęcamy lokalnych przedsiębiorców do eksportu. Mamy szczęście, że tuż za rogiem znajduje się lotnisko Prestwick. Tu o Europie i rozwoju naszych relacji myśli się intensywnie codziennie”.

Pamiętaj! Masz prawa


Unia Europejska zajęła się także kwestią praw pasażerów. Gdy plany podróży nagle się walą – Twój lot zostaje odwołany albo bagaż trafi zupełnie gdzie indziej – zawsze jesteś chroniony. Masz prawo do odszkodowania lub skorzystania z innych usług. O to, byś był bezpieczny i poinformowany, nawet w przypadku kataklizmów naturalnych, jak choćby wybuch islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 r., dba Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol).

Czego się tu bać? Czas kupić tanie bilety i pozwiedzać Europę!facebook