SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


08-04-2014 Zbadanie korzyści dla zdrowia oferowanych przez aplikacje na urządzenia mobilne

UE rozpoczyna konsultacje w celu zgromadzenia opinii na temat tego, jak technologie mobilne mogą zostać wykorzystane w celu poprawy usług zdrowotnych w Europie i przyczynić się do potencjalnych oszczędności sięgających 99 mld euro.

Program „m-Zdrowie” zakłada możliwości wykorzystania mobilnych aplikacji w smartfonach i tabletach do:

pomiaru ciśnienia krwi
przypominania o konieczności zażycia leków
dostarczania insuliny cukrzykom poprzez przesyłanie odpowiednich sygnałów do pomp insulinowych.

UE uważa, że dzięki tym aplikacjom można by w Europie oszczędzić do 99 mld euro, zmniejszając koszty służby zdrowia dzięki:

umożliwieniu postawienia wczesnej diagnozy
położeniu nacisku na zapobieganie, nie zaś na leczenie
skróceniu o 30 proc. czasu oczekiwania pracowników służby zdrowia na dostęp do danych i ich analizę .

Dzięki programowi m-Zdrowie pacjenci uzyskają większą kontrolę nad swoim własnym zdrowiem i samopoczuciem.

Inwestycje w innowacje

Szacuje się, że do 2017 r. 3,4 miliarda ludzi na całym świecie będzie właścicielem smartfona, a połowa z nich będzie korzystać z aplikacji m-Zdrowie.

Obecnie dostępnych jest niemal 100 tys. aplikacji tego rodzaju. 20 najpopularniejszych, bezpłatnych aplikacji z dziedziny sportu, fitnessu i zdrowia pobrano ponad 230 milionów razy na całym świecie.

Do tej pory UE zainwestowała 100 mln euro w badania naukowe w zakresie m-Zdrowia, finansując w ich ramach duże projekty innowacyjne. Przykładowo:
pacjenci z niewydolnością nerek będą wkrótce mogli monitorować ich dializę na swoich smartfonach
istnieją już aplikacje obniżające poziom stresu dzięki stworzeniu wirtualnego środowiska, w którym ich użytkownicy mogą nauczyć się technik relaksacyjnych
personel medyczny w Grazu znacznie zwiększył poziom skuteczności wewnętrznego systemu zarządzania dzięki nowemu systemowi na urządzenia mobilne.

W ciągu najbliższych dwóch lat na dalsze inwestycje w tym zakresie przeznaczone zostanie niemal 95 mln euro.

Konsultacje społeczne

Pomimo oczywistych korzyści płynących z programu m-Zdrowie, w dalszym ciągu istnieją związane z nim obawy, dotyczące np. ochrony danych gromadzonych przez aplikacje na urządzenia mobilne oraz zasad dotyczących certyfikowania ich jako urządzeń medycznych.

Dlatego UE zwraca się do obywateli, pracowników służby zdrowia, przedstawicieli władz publicznych i producentów telefonów komórkowych i innych zainteresowanych stron do wyrażenia swoich opinii na temat programu m-Zdrowie, w tym na temat wymogów w zakresie bezpieczeństwa oraz sposobów pobudzania przedsiębiorczości wokół programu w Europie.

W konsultacjach dotyczących programu m-Zdrowie można wziąć udział do 3 lipca. Podsumowanie odpowiedzi zostanie opublikowane pod koniec roku.facebook