SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


14-04-2014 Nie dzielcie Ukrainy oraz minuta ciszy ku czci rwandyjskich ofiar

Parlament Europejski nie uznaje rosyjskiej nielegalnej okupacji Krymu i wzywa do usunięcia rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, powiedział Przewodniczący Schulz otwierając ostatnią sesję plenarną podczas obecnej kadencji. Wezwał także do uczczenia minutą ciszy dwudziestej rocznicy ludobójstwa w Rwandzie, podczas którego zginęło 800 000 ludzi.


Ukraina

Parlament Europejski wyraził swoje poparcie dla niepodległości oraz terytorialnej integralności Ukrainy, w kilku przyjętych ostatnio rezolucjach, przegłosowanych dużą większością głosów, zauważył Przewodniczący. Pochwalił on także wysiłki władz Ukrainy, aby przezwyciężyć podziały i odzyskać autorytet władzy.

Przewodniczący z zadowoleniem przyjął udzielenie pomocy makroekonomicznej Ukrainie, ogłoszone przez Radę UE oraz zauważył, że jednostronne preferencje handlowe, przyjęte przez Parlament 3 kwietnia, również pomogą ukraińskiej gospodarce.

Posłowie do PE będą uczestniczyli, jako obserwatorzy, w wyborach, które odbędą się na Ukrainie 25 maja i jak ma nadzieję Przewodniczący Schulz, będą wolne, uczciwe i rozpoczną nowy rozdział ukraińskiej historii, jako państwa "wolnego, nowoczesnego i demokratycznego".

Ludobójstwo w Rwandzie

Przewodniczący wezwał do uczczenia minutą ciszy 20 letniej rocznicy ludobójstwa w Rwandzie, w którym zginęło 800 00 ludzi, zamordowanych w przeciągu 100 dni. Podczas gdy ginęły całe rodziny, społeczność międzynarodowa odwróciła wzrok.

Bestialstwa przeciwko własnym obywatelom nie są sprawą wewnętrzną danego państwa, a osoby odpowiedzialne za łamanie praw człowieka powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności, powiedział Przewodniczący, a prawo międzynarodowe oraz Międzynarodowy Trybunał Karny powinny zostać wzmocnione w tym celu.ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK