PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
email:
europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl
Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.10-05-2014

Parlament Europejski na Paradzie Schumana

Nawet rzęsisty deszcz nie odstraszył uczestników tegorocznej Parady Schumana, odbywającej się w szczególnym momencie - na 15 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Setki uczniów, studentów, rodzin wzięło udział w barwnym pochodzie i skorzystało z atrakcji przygotowanych w Miasteczku Europejskim, rozstawionym na Krakowskim Przedmieściu.

Parlament Europejski reprezentowała w tym roku grupa cyklistów jadących na rowerach, welocypedach i tworach roweropodobnych - od drewnianych konstrukcji po czteroosobowe jednoślady. W namiotach Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, goście tegorocznych obchodów Dnia Europy mogli wziąć udział w quizach sprawdzających wiedzę o Europie i Unii Europejskiej.

"Quiz z wiedzy o Unii Europejskiej był dosyć trudny. Najwięcej kłopotów było z pytaniami o liczby i zasady powoływania i odwoływania unijnych władz" - mówi Pan Paweł, który na Paradę przyjechał z Wawra z synem Sebastianem i córka Kamilą. Najprostsze okazało się dla niego pytanie o datę wyborów do Paramentu Europejskiego - 25 maja. "Wybory mamy już zaplanowane. Zawsze bierzemy w nich udział, bo mamy świadomość, że jeśli nie zagłosujemy, to posłów wybierze za nas ktoś inny" - wyjaśnia.

Panowie Adam, Józef i Mateusz z Nowego Sącza znaleźli się na Paradzie przypadkiem - byli w Warszawie na delegacji. Także dla nich test okazał się niełatwy. "Zdobyliśmy 7 na 15 możliwych punktów" - mówi Pan Adam. Ale i dla niego data wyborów nie była wielka zagadką. "Ja na pewno zagłosuję. To ma wpływ na moją przyszłość" - przekonuje.

Większość uczestników quizów stanowili uczniowie, członkowie szkolnych klubów europejskich. Dla wielu z nich tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego mają szczególne znaczenie, bo będą pierwszymi, w których mogą brać udział jako pełnoprawni obywatele. W związku z tym, że od trzech lat w Polsce nie było wyborów, do głosowania jest w tym roku uprawniona wyjątkowo duża liczba tzw. first-time voters: 1 milion 142 tysiące.

Ci, którzy pojawili się na Paradzie Schumana skwapliwie skorzystali z okazji pogłębienia swojej wiedzy: na stoiskach z materiałami informacyjnymi o Parlamencie Europejskim rozdano ponad 18 tysięcy broszur i ulotek

 PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
PROWADZONY JEST PRZEZ EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJĘ NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
 europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl 

WEBMASTER: © 2005-2017 STUDIO EM

home DO GÓRY