PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
email:
europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl
Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.26-05-2014

Noc wyborcza za nami. Co dalej?

Wybory europejskie już za nami, ale wciąż pozostaje wiele pytań o to, co dalej wydarzy się w Europie. Kolejne dni powinny rzucić nieco światła na to, kto zostanie nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej i które z grup politycznych będą kształtować politykę nowego Parlamentu. Krótki przewodnik po tym, co przed nami, poniżej.

We wtorek, 27 maja o 11:30 odbędzie się Konferencja Przewodniczących PE (szefowie grup politycznych i przewodniczący PE), podczas której liderzy Parlamentu przedyskutują oficjalne wyniki wyborów, ich wpływ na układ sił w Europie oraz wybór nowego szefa Komisji Europejskiej.

Tym razem jest inaczej

Po raz pierwszy w historii, partie polityczne na poziomie europejskim przedstawiły swoich kandydatów na to stanowisko. Po zaprezentowaniu wstępnych, sondażowych wyników wyborów 2014, kandydaci pojawili się na scenie w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli i podkreślili, że wraz z Parlamentem wymagać będą od Rady Europejskiej przedstawienia jednego z nich, jako głównego pretendenta do objęcia fotela przewodniczącego Komisji.

Oficjalna nominacja Rady powinna zostać ogłoszona w ciągu następnych kilku tygodni. Pierwsze, nieformalne spotkanie, podczas którego szefowie państw i rządów przedyskutują wyniki wyborów i profile kandydatów odbędzie się we wtorek w Brukseli. Traktat z Lizbony mówi wyraźnie, że podczas podejmowania swojej decyzji, Rada powinna wziąć pod uwagę polityczne preferencje obywateli Europy, wyrażone w wyniku głosowania.

Następnie, nominowany przez Radę kandydat będzie próbował wywalczyć potrzebne poparcie grup politycznych Parlamentu Europejskiego, który zagłosuje nad powołaniem szefa KE podczas sesji plenarnej 14-17 lipca. Kandydat musi otrzymać przynajmniej 376 głosów "za".

Grupy polityczne: nowe, stare i nieznane

Kolejną interesującą kwestią, będzie formowanie się grup politycznych w PE i to, czy pojawią się w nim nowe siły. Zgodnie z regulaminem PE (art. 30) grupę polityczną może stworzyć minimum 25 posłów, pochodzących przynajmniej z siedmiu różnych państw członkowskich. Oficjalny skład polityczny izby powinien być znany przed pierwszą sesją plenarną, która rozpocznie się 1 lipca.

.

 PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
PROWADZONY JEST PRZEZ EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJĘ NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
 europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl 

WEBMASTER: © 2005-2017 STUDIO EM

home DO GÓRY