SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


29-06-2014 Roaming: ostatnia obniżka

Od 1 lipca transmisja danych w roamingu może kosztować nas o ponad połowę mniej niż latem zeszłego roku. Tę wielką letnią wyprzedaż zawdzięczamy Komisji Europejskiej! Od 1 lipca 2014 r. UE obniży pułapy cenowe za ściąganie danych z 45 do 20 centów za megabajt. Korzystanie z map, oglądanie filmów, sprawdzanie e-maili i korzystanie z portali społecznościowych będzie jeszcze tańsze w całej UE. Celem KE jest całkowite zniesienie opłat roamingowych do 2016 r.

 Oto konkretny przykład: podczas obecnych mistrzostw świata podróżujący po UE kibice piłki nożnej zapłacą za roaming danych 25 razy mniej niż w czasie mistrzostw w 2010 r.

Odkąd UE wprowadziła pułapy cenowe za roaming danych, ich transfer drastycznie wzrósł. Rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe również staną się tańsze. To dobra wiadomość – możesz teraz podróżować po całej Europie, pozostając w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi.

Ponadto od 1 lipca 2014 r. operatorzy komórkowi mogą zaoferować Wam specjalną umowę roamingową przed podróżą oraz – tam gdzie taka opcja będzie dostępna – wybór lokalnego operatora w kraju, do którego się wybieracie. Daje to możliwość porównania ofert roamingowych i skorzystania podczas podróży z najbardziej atrakcyjnych ofert i cen.

To jeszcze nie koniec: UE pracuje nad nowymi przepisami, które całkowicie wyeliminują opłaty roamingowe.Rozporządzenie Komisji w sprawie łączności na całym kontynencie oznaczałoby koniec opłat roamingowych, jak również gwarantowany dostęp do otwartego i neutralnego internetu, a także lepszą ochronę konsumencką dla użytkowników sieci telefonii komórkowej oraz szerokopasmowych sieci internetu.

Na czym polegają propozycje Komisji?

Komisja zaproponowała zmiany legislacyjne mające na celu uzupełnienie obecnych ram regulacyjnych, aby urzeczywistnić dwie kluczowe zasady przewidziane w Traktacie UE: swobodę świadczenia usług (cyfrowych) i swobodę korzystania z nich w całej UE. 

Wniosek ma zrealizować ten cel, sprawiając, by sektor telekomunikacyjny całkowicie wkroczył w erę internetu (zachęty do korzystania z nowych modeli biznesowych oraz do zwiększenia inwestycji) oraz usuwając wąskie gardła i bariery w celu przekształcenia 28 krajowych rynków telekomunikacyjnych w Europie w jednolity rynek (w oparciu o dyrektywę ramową sprawie telekomunikacji z 2009 r. oraz wykorzystując owoce ponad 26 lat pracy nad utworzeniem jednolitego rynku). Aby zapewnić korzyści netto dla wszystkich zainteresowanych grup, wniosek ma formę pakietu i nie daje możliwości wprowadzenia tylko niektórych przepisów. 

Co zawiera wniosek?

  • Uproszczenie i zmniejszenie ilości regulacji dla przedsiębiorstw

  • Większa koordynacja procedur przydziału widma, tak aby zwiększyć dostępność bezprzewodowego internetu szerokopasmowego i 4G oraz aby umożliwić powstanie ogólnoeuropejskich operatorów łączności ruchomej oferujących zintegrowane sieci

  • Znormalizowane produkty hurtowe: zwiększenie konkurencji między większą liczbą przedsiębiorstw

  • Ochrona otwartego internetu: zagwarantowanie neutralności sieci, innowacji i praw konsumentów

  • Wyeliminowanie z rynku opłat za roaming: przyjęcie metody „kija i marchewki” w celu zlikwidowania nadmiernych opłat za roaming najpóźniej do 2016 r.

  • Ochrona konsumentów: prosty język w umowach, bardziej porównywalne informacje oraz większe prawa do zmiany dostawcy lub umowy

@NeelieKroesEU, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała: – Tego lata wszyscy odczujemy wielką różnicę, jaką spowoduje ten ogromny spadek cen usług transmisji danych w roamingu. Ale to nie wystarczy. Po co nam w ogóle opłaty roamingowe na jednolitym rynku? Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy świadkami końca wszelkich opłat roamingowych – Parlament wykonał już swoją część pracy, teraz do państw członkowskich należy dokończenie tego zadania!

Kontekst

W 2007 roku, kiedy koszty roamingu były najwyższe w historii, UE zaczęła działać. W rezultacie obserwujemy dziś spadek cen za różne usługi roamingowe o 80 – 90 proc. w porównaniu z rokiem 2007.ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK