SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


30-06-2014 Konkurs - "Strzał w dziesiątkę!"

Co zmieniło się wokół nas w ciągu ostatniej dekady? Co Polska wniosła do Unii Europejskiej i jakie szanse Unia oferuje Polsce? Przedstawicielstwo KE zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie „Strzał w dziesiątkę!” Przygotujcie krótki film, który pokaże co zmieniło się w Waszym życiu. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody. Szkoły, które nie zdążyły wypełnić pierwszego formularza do 28 czerwca br. zgodnie z regulaminem konkursu, mogą jeszcze przystąpić do konkursu poprzez wypełnienie drugiego formularza zgłoszeniowego.

Konkurs związany jest z tegorocznymi obchodami dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Chcemy zachęcić do refleksji na temat miejsca Polski i jej roli w UE w przyszłości.

Co zrobić?

Do konkursu mogą zgłosić się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Biorą w nim udział trzyosobowe zespoły pod opieką dorosłego opiekuna. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie 3-minutowego spotu, pokazującego na konkretnym przykładzie, jakie zmiany zaszły w ich życiu, bądź życiu znanych im osób, od kiedy Polska weszła do UE. Spot należy zamieścić w jednym z popularnych serwisów filmowych (np. YouTube, Vimeo). Filmowi towarzyszyć mauczniowski opis przygotowanego i zrealizowanego przez zespół projektu. Filmik z wraz z odpowiednim opisem należy zamieścić  w internecie.

Opis powinien zawierać odpowiedzi na pytania:

  • Jak wyglądała praca nad filmem?
  • Jak wyglądała współpraca członków zespołu – jak dzielili się zadaniami? Jak podejmowali decyzje? Co było trudne w pracy zespołowej? Z czego są najbardziej zadowoleni?
  • Jak będą promować swój film z wykorzystaniem nowoczesnych mediów społecznościowych?

Na stronie internetowej, na której został zamieszczony film, należy umieścić następujący opis: Nasz film bierze udział w konkursie „Strzał w dziesiątkę”, ogłoszonym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce. Konkurs związany jest z 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dowiedz się więcej na: www.ec.europa.eu/polska i na www.facebook.com/komisjaeuropejska, włącz się do dyskusji, używając #10latPolskaUE Autorzy: [należy wpisać: Imię i nazwisko/ lub nazwa zespołu, nazwa szkoły, miejscowość.]

Jak się zgłosić?

Aby zgłosić się do konkursu należy:

  • do 6 października 2014 przesłać formularz elektronicznyz dokładnymi danymi, linkiem do filmu i opisem pracy. Formularz jest dostępny na stronach www.ec.europa.eu/polska lub www.ceo.org.pl
  • do 10 października 2014 (decyduje data stempla pocztowego) nadesłać pracę konkursową i wydruk wypełnionego formularza zgłoszeniowego, podpisany przez opiekuna grupy. Formularz, wraz z pracą konkursową na płycie CD lub DVD, należy wysłać w jednej przesyłce na adres:

Centrum Edukacji Obywatelskiej
ul. Noakowskiego 10/1
00-666 Warszawa
z dopiskiem „Strzał w dziesiątkę”

Szkoły, które nie zdążyły wypełnić pierwszego formularza zgłoszeniowego do 28 czerwca br. zgodnie z regulaminem konkursu, mogą jeszcze przystąpić do konkursu poprzez wypełnienie drugiego formularza zgłoszeniowego. Formularz dostępny jest na stronach www.ec.europa.eu/polska lub www.ceo.org.plUWAGA: szkoły, które wypełniły pierwszy formularz zgłoszeniowy, muszą wypełnić również drugi formularz zgłoszeniowy zgodnie z regulaminem konkursu.

Nagrody

Autorzy sześciu najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej oraz ich opiekunowie zostaną zaproszeni do Warszawy na uroczysty finał konkursu, połączony z wręczeniem nagród i dyplomów pamiątkowych.

Wyróżnione zespoły w każdej kategorii wiekowej otrzymają cyfrowe aparaty fotograficzne.
Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymają smartfony.
Nagrodami za zajęcie pierwszych miejsc w obydwu kategoriach wiekowych będą tablety.
Niespodzianka czeka też na opiekunów zespołów.

Jak to było w poprzednich latach?

Zeszłoroczny konkurs, pod hasłem „Nakręć się na wybory!” związany był z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jego celem było uświadomienie młodym ludziom, że Unii Europejskiej nie można budować bez jej obywateli, a Parlament Europejski jest jedyną instytucją unijną, której przedstawicieli wybieramy w wyborach bezpośrednich.

W 2012 roku konkurs nosił nazwę „Bądźmy aktywni RAZEM”. Jego głównym założeniem było zwrócenie uwagi uczniów na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą seniorzy. Co mogą przekazać starsi młodym, ale także młodzi starszym. Naszym zamierzeniem było zachęcenie młodzieży do podejmowania działań z myślą o aktywności osób starszych i budowaniu solidarności międzypokoleniowej. W 2011 konkurs nosił nazwę „Mój pierwszy krok w wolontariat”. Naszym zamierzeniem było promowanie dobrych praktyk i stworzenie swoistego katalogu dobrych rad dla początkujących wolontariuszy. W 2010 konkurs „Nie wykluczam!” poświęciliśmy walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Było wyjątkowo emocjonująco - nagrodziliśmy aż 9 zespołów! W 2009 r. rywalizacja odbywała się pod hasłem „Przybij piątkę!” i nawiązywała do piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Druga edycja konkursu pt. „Europa Wielu Kultur” odbyła się w 2008 r. i była związana z obchodzonym wówczas Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Konkurs zainaugurowaliśmy w 2007 r. pytaniem „Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?”

Więcej informacji o poprzednich edycjach konkursu można znaleźć na stronach:




ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK