SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Za nami pierwsza sesja plenarna nowego Parlamentu Europejskiego, podczas której posłowie wybrali przewodniczącego izby, jego czternastu zastępców oraz pięciu kwestorów. W agendzie posiedzenia było także podsumowanie greckiej prezydencji i zapoznanie się z priorytetami Włochów, przejmujących unijny ster na następne sześć miesięcy. Najważniejsze informacje z posiedzenia 1-3 lipca 2014 r. w Strasburgu w naszym podsumowaniu.
1-3 lipca, 751 nowo wybranych eurodeputowanych wzięło udział w inauguracyjnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 8. kadencji. Pierwszym punktem agendy był wybór przewodniczącego PE. Poseł Socjaldemokratów (S&D) i były przewodniczący izby – Martin Schulz, objął tę funkcję po raz kolejny, po otrzymaniu 409 głosów „za” (spośród 612 ważnych głosów).
Pierwszego dnia sesji wyłoniono także 14 wiceprzewodniczących oraz pięciu kwestorów. Zastępcy przewodniczącego prowadzą obrady i przejmują obowiązki przewodniczącego podczas jego nieobecności, kwestorzy zaś zajmują się kwestiami administracyjnymi i finansowymi, dotyczącymi eurodeputowanych. Więcej o nowych liderach Parlamentu w naszej infografice.
Podczas lipcowej sesji ogłoszony został także skład komisji parlamentarnych, pełniących kluczową funkcję w procesie uchwalania nowego unijnego prawa.
“Unijni liderzy muszą wziąć pod uwagę chęć wprowadzenia zmian wyrażoną przez obywateli w wyborach europejskich” – przyznali deputowani w debacie nad wynikami czerwcowego szczytu UE.
Pogłębianie unii walutowej, działania na rzecz poprawy sytuacji na rynkach pracy i wzrostu gospodarczego oraz ulepszenie zarządzania unijnymi granicami – to główne sukcesy ustępującej greckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Posłowie wysłuchali podsumowania działań Greków, wygłoszonego w środę przez premiera Antonisa Samarasa.
Przywódcy europejscy muszą działać z przekonaniem i determinacją, by utrzymać Europę na jej kursie i pozycji globalnego lidera – przyznał premier Włoch Matteo Renzi podczas prezentacji priorytetów włoskiej prezydencji, przejmującej stery UE do grudnia 2014 r.