SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


10-07-2014 Martin Schulz: Europa musi być bliżej obywateli


“Czy to nie Europa odwraca się od swoich obywateli?” – pytanie, zadane przez Dunkę podczas jednej z debat, dotyczących coraz mniejszego zaangażowania obywateli w sprawy Europy, na długo dało do myślenia Martinowi Schulzowi. “To stwierdzenie naprawdę mnie dotknęło” – mówi nam w wywiadzie, przeprowadzonym kilka miesięcy później. "Mam nadzieję, że nie jest to prawda. Musimy jednak wziąć ten komentarz pod uwagę i zrobić co w naszej mocy, by Unia Europejska nie legła w gruzach”.

Martin Schulz – pierwszy przewodniczący Parlamentu Europejskiego, któremu udało się po raz kolejny objąć tę funkcję, ma misję. Misję zbliżenia Europy do jej obywateli. Dla niego Unia Europejska to nie tylko największy na świecie wspólny rynek, ale także działania, zmierzające ku poprawie życia jej mieszkańców. Jego zdaniem, UE powinna znaleźć odpowiedzi na pytania i zmartwienia obywateli, by móc poradzić sobie z uzyskującym poparcie eurosceptycyzmem i ekstremizmem.

Sprawiedliwość społeczna

“Przepaść między bogatymi i biednymi w Europie staje się coraz większa. Wielu Europejczyków zatrudnionych jest na nie dających poczucia bezpieczeństwa warunkach. W tym samym czasie, Ci najbogatsi dalej pomnażają swoje majątki. Dla wielu jest to niezrozumiałe. Musimy się tym zająć” – stwierdził. Dodał też, że wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi jest bardzo niepokojące. “Możemy reformować rynek pracy, ale gdy nie ma wzrostu gospodarczego, Ci ludzie nie dostaną szansy na godziwe życie. Cała generacja odwróci się od Europy. Możemy stracić całe pokolenie”.

Zeuropeizować politykę

Były lider Socjaldemokratów (S&D) przyznał, że trudności, z którymi mierzy się Europa nie są powodowane brakiem informacji. “Oczywiście, Parlament Europejski może stać się jeszcze bardziej transparentny, możemy otworzyć więcej biur informacyjnych, ale tak długo, jak w europejskiej polityce narzucony będzie narodowy filtr, nie uda nam się dotrzeć do wszystkich obywateli. Krajowe polityki muszą zostać zeuropeizowane” – podkreślił.

Twój głos się liczy

Podczas tegorocznych wyborów europejskich, partie polityczne na szczeblu europejskim zaproponowały po raz pierwszy w historii swoich kandydatów na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jean-Claude Juncker – reprezentant EPP, która zdobyła najwięcej głosów, został oficjalnym kandydatem na najwyższe stanowisko w Komisji. Schulz, który był kandydatem SPE, przyznał, że był to punkt zwrotny w historii europejskiej integracji. „Gdyby Rada nie poparła Junckera, moglibyśmy zapomnieć o następnych wyborach europejskich. Dziś jedna kwestia jest pewna i będzie wyraźna także za pięć lat – głos obywateli się liczy. Jeśli uda nam się to wszystko zorganizować w odpowiedni sposób, rozpoczniemy nowy rozdział europejskiego parlamentaryzmu” – dodał Schulz.

Silniejszy Parlament

Decyzja Rady podkreśliła także nową, znacznie silniejszą pozycję Parlamentu Europejskiego. “Poparcie Junckera – kandydata Parlamentu – oznacza ogromny wzrost wpływu izby na europejską politykę. Podczas poprzedniej kadencji, moim celem było uczynienie Parlamentu tak silnym, jak Komisja Europejska i Rada. Dalej będę nad tym pracował” – zapewnił.

Bliższa współpraca z Komisją

Wygrana Junckera przyczyniła się także do ponownego kandydowania Martina Schulza na stanowisko przewodniczącego PE. “Moim głównym planem było objęcie fotela szefa Komisji Europejskiej, ale wyborcy zdecydowali inaczej. Niezbędne wobec tego było nawiązanie współpracy pomiędzy dwoma największymi grupami politycznymi, by Parlament i Komisja były w stanie efektywnie razem pracować. Jasne było więc, że kandydat jednej grupy obejmuje fotel przewodniczącego KE, a drugi pokieruje pracami Parlamentu. Dzięki temu Komisja Europejska zbliży się do PE i skorzysta z większej legitymizacji działań. Już teraz mogę zapewnić, że współpraca będzie bliska i owocna”.

Wyzwania

Jakie są ambicje nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego na trwającą dwa i pół roku kadencję? “Chcę wzmocnić rolę Parlamentu. Wierzę, że powinien się skupić na najważniejszych sprawach, takich jak sektor bankowy, bezrobocie młodych, rynek pracy, zmiany klimatyczne i polityka energetyczna” – zapowiedział Schulz i dodał: “Parlament staje się coraz silniejszy i widoczny na arenie politycznej”.

http://www.europarl.europa.eu/news/pl/news-room/content/20140709STO52052/html/Martin-Schulz-Europa-musi-być-bliżej-obywatelifacebook