SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


14-07-2014 Rekordowy rok dla Erasmusa!

Z roku na rok, Erasmus staje się coraz bardziej popularny. W roku akademickim 2012/2013 w wymianie udział wzięło 270 tysięcy studentów! Liczba ta z pewnością wkrótce wzrośnie, w związku z poparciem przez PE nowej, rozbudowanej i lepiej finansowanej odsłony programu, która od września nazywana będzie Erasmus+. Dokąd wyjeżdżają studenci? Który z krajów jest najbardziej aktywny w wymianach?

Ustanowiony w 1987 r., program Erasmus stał się jednym z największych sukcesów UE. W ciągu 27 lat, w wymianie wzięło udział ponad 3 miliony studentów!

Rok akademicki 2012/2013 był rekordowy – na studia za granicą wyjechało 270 tysięcy osób, co oznacza 6-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jeden na pięciu studentów (55 tysięcy) zdecydował się na podjęcie pracy za granicą w ramach programu (to z kolei 16-proc. wzrost).

Kraje najczęściej wybierane przez studentów to: Hiszpania, Niemcy i Francja. Jeśli chodzi o liczebność "delegacji" studentów na wymianie, prym wiodą Hiszpanie (40 tysięcy). Za nimi plasują się Niemcy, Włosi i Polacy (16 tysięcy, z czego prawie 3 tysiące polskich studentów wyjechało do Hiszpanii).

Średnia wysokość grantu, przeznaczonego na częściowe pokrycie kosztów życia za granicą to 272 euro/miesiąc (9 proc. więcej niż rok wcześniej). Niektórzy studenci otrzymują nieco więcej, dzięki działającym w części państw członkowskich specjalnym funduszom.facebook