SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


16-07-2014 “28 lipca 1914 r. – gdy miejscowy kryzys przerodził się w globalny konflikt”

Sto lat temu, Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, po zamordowaniu Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda przez Gawriło Principa. Wydarzenie w Sarajewie stało się iskrą, która rozpoczęła jeden z najtragiczniejszych, globalnych konfliktów w naszej historii, zwany Wielką Wojną. “Pamięć o tej lekcji jest najlepszym sposobem uczczenia poległych” – podkreślał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, kilka dni przed rocznicą.

"28 lipca 1914 r. to dzień, kiedy miejscowy kryzys przerodził się w globalny konflikt, stoły negocjacyjne ustąpiły miejsca okopom, a ryzykanctwo niektórych stało się przyczyną śmierci milionów ludzi” – mówił Schulz.

“W dniu 100. rocznicy I wojny światowej, jej wydarzenia, bitwy oraz twarze wciąż pozostają w zbiorczej świadomości i pamięci Europy. Są brutalnym przypomnieniem o tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jak kruchy jest pokój. Pamięć o tej lekcji jest najlepszym sposobem uczczenia tych, którzy walczyli i oddali życie w największej katastrofie ludzkości” – dodał.

Parlament Europejski uczcił setną rocznicę I wojny światowej podczas sesji plenarnej 16 kwietnia w Strasburgu. Podczas debaty, posłowie z całą mocą podkreślali, że pokój w Europie nie może być brany za coś oczywistego i danego nam  na zawsze, a praca nad pokojową współegzystencją jest priorytetem UE.facebook