PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
email:
europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl
Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.12.08.2014
Wyniki rynków konsumenckich w Europie są coraz lepsze

Z najnowszych danych wynika, że na wszystkich rynkach w Europie panują coraz lepsze warunki, choć usługi w sektorze energii mogą budzić niepokój.

Z tegorocznej tablicy wyników dla rynków konsumenckich  – opublikowanej po raz dziesiąty – wynika, że większość ludzi w Europie jest zadowolona z sytuacji na rynkach towarów. Nawet w sektorach, które w ostatnich latach odnotowały najsłabsze wyniki – np. na rynku przewozów samochodowych i kolejowych – widać oznaki poprawy. Najmniej zadowalające są wyniki sektora bankowego, a najgorsze wyniki uzyskały rynki produktów inwestycyjnych i kredytów hipotecznych.

Komisja bada setki produktów i usług na 52 rynkach konsumenckich. Konsumenci w całej UE oceniają je według cen, problemów i skarg, zaufania w stosunku do firm oraz poziomu satysfakcji.

Tabela wyników wskazuje na to, że trzy najbardziej problematyczne obszary to:

Usługi użyteczności publicznej, ceny paliw i rynki samochodów używanych również wymagają poprawy.

Rynki usług są z punktu widzenia konsumenta dużo bardziej problematyczne niż rynki towarów, ponieważ niektóre z usług są bardzo skomplikowane, a czasami strategie marketingowe opierają się na celowym utrudnianiu klientowi wybrania najlepszej oferty.

Wyniki świadczą też o tym, że poziom satysfakcji konsumentów może się znacznie różnić w poszczególnych regionach. Mieszkańcy „starych” państw UE są bardziej zadowoleni z usług sprzedaży detalicznej i motoryzacyjnych, a mieszkańcy „młodszych” krajów UE – z usług telekomunikacyjnych.

Dalsze działania

Inicjatywy UE na rzecz poprawy warunków w najgorzej ocenianych sektorach obejmują:

Komisja zamierza też przeprowadzić dwie szczegółowe analizy:

Z najnowszego badania dotyczącego cen paliw samochodowych wynika, że ceny paliw często ulegają zmianie, w niektórych krajach nawet kilka razy dziennie. W związku z tym w kilku państwach członkowskich strony internetowe porównujące ceny mają stać się narzędziem organów regulacyjnych służącym zwiększeniu przejrzystości cen i ich obniżeniu dzięki nowym zasadom ustalania cen.

Aktualnie analizowane są problemy na rynku samochodów używanych. Chodzi o to, by uzyskać lepszy obraz sytuacji i znaleźć odpowiednie rozwiązania.

 

 PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
PROWADZONY JEST PRZEZ EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJĘ NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
 europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl 

WEBMASTER: © 2005-2017 STUDIO EM

home DO GÓRY