SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


12.09.2014 Początek nowej kadencji. Liderzy grup o wyzwaniach stojących przed PE

Majowe wybory europejskie zmieniły układ sił w Parlamencie Europejskim. Pojawiło się wiele nowych twarzy i wiele nowych pomysłów na europejską politykę. Wraz z początkiem kadencji, pytamy przewodniczących parlamentarnych grup politycznych o komentarz w sprawie sposobu wyboru szefa Komisji Europejskiej oraz priorytetów Parlamentu na najbliższe pięć lat.

Manfred Weber (CSU, Niemcy) został nowym liderem grupy chadeków (Europejska Partia Ludowa, EPP) w Parlamencie Europejskim, przejmując funkcję po Francuzie, Josephie Daulu. Weber urodził się w 1972 r. w Dolnej Bawarii, z wykształcenia jest inżynierem. Poznaj go lepiej, dzięki naszemu materiałowi wideo. (Przeczytaj więcej: Krótko, o nowych liderach grup politycznych: Manfred Weber - EPP)

Włoski deputowany Gianni Pittella został nowym przewodniczącym Socjaldemokratów (S&D), po tym, jak ich wcześniejszy lider – Martin Schulz, objął stanowisko przewodniczącego PE. Priorytetami centrolewicowej grupy w tej kadencji będzie wspieranie wzrostu gospodarczego i eliminacja nierówności społecznych – podkreśla Pittella. “Klasa średnia ulega marginalizacji. Musimy zatrzymać rozwarstwienie społeczeństwa za pomocą inwestycji w kapitał ludzki, wsparcie biznesu, rozwoju i szkoleń”.(Przeczytaj więcej: Krótko o nowych liderach grup politycznych: Gianni Pittella)

Brytyjski deputowany Syed Kamall został nowym szefem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) – trzeciej pod względem liczebności, grupy politycznej nowego parlamentu. Zobacz nasz materiał wideo i poznaj poglądy lidera ECR na kilka najważniejszych spraw, wyjętych z agendy Parlamentu Europejskiego. (Przeczytaj więcej: Krótko o nowych liderach grup politycznych: Syed Kamall - ECR)

Gabriele Zimmer, niemiecka deputowana partii Die Linke została ponownie wybrana na liderkę grupy politycznej Zjednoczonej Lewicy Europejskiej - Nordyckiej Zielonej Lewicy (GUE/NGL). Funkcję przewodniczącej frakcji przejęła już w 2012 r., po ustąpieniu reprezentanta tej samej partii, Lothara Bilskiego. Zobacz wywiad Europarl TV i poznaj plany szefowej GUE/NGL na najbliższe pięć lat prac Parlamentu Europejskiego. (Przeczytaj więcej: Krótko, o nowych liderach grup politycznych: Gabriele Zimmer)

Philippe Lamberts (Belgia) został nowym współprzewodniczącym grupy Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego (Greens/EFA) w Parlamencie Europejskim. Wybrany w lipcu. pokieruje parlamentarną frakcją wraz z Rebeccą Harms (Niemcy). Więcej o politycznych celach Harms i Lambertsa w naszym tekście i wywiadach wideo. (Przeczytaj więcej: Krótko, o nowych liderach grup politycznych: Rebecca Harms i Philippe Lamberts)

Grupa polityczna z wieloletnią tradycją, ale z nową nazwą i nowym współprzewodniczącym – włoski deputowany z ramienia “Movimento 5 Stelle” David Borrelli wraz z Nigelem Faragem pokieruje pracami Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) w Parlamencie Europejskim. Priorytety grupy, zdaniem nowego lidera, doskonale odwzorowuje jej nazwa: “Wierzymy, że ucieleśniamy trend ponownego dawania obywatelom możliwości wyboru” – mówi w wywiadzie. (Przeczytaj więcej: Krótko o nowych liderach grup politycznych: David Borrelli)ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK