SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


24.09.2014 Setki tysięcy szukają azylu w UE - jak im pomóc?

Ponad 430 tysięcy osób złożyło w 2013 r. wniosek o azyl w Unii Europejskiej – niemal sto tysięcy więcej niż w roku ubiegłym. W związku z napływem aplikacji oraz tragicznymi wydarzeniami, do jakich dochodziło ostatnimi laty na Morzu Śródziemnym, Parlament aktywnie angażuje się w prace nad przyjęciem nowych, ulepszonych przepisów, mających na celu ochronę życia i praw migrantów.

W środę, KE przedstawi w Parlamencie swój doroczny raport ws. azylu i migracji. Transmisja na naszej stronie o 9:00.

W 2013 r. do Unii Europejskiej trafiło 430 tysięcy podań o udzielenie azylu – niemal 100 tysięcy więcej, niż w roku ubiegłym. Większość wniosków pochodziło z Syrii, Rosji, Afganistanu, Serbii, Pakistanu i Kosowa.

Podczas środowego posiedzenia, członkowie komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE) zapoznają się z treścią dwóch raportów - przygotowanych przez Komisję Europejską i Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO).


Tragedia u wybrzeży Lampedusy

Katastrofa łodzi, przewożącej nielegalnych imigrantów, do której doszło w październiku 2013 r. u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa, w której zginęło ponad 360 osób, stała się kamieniem milowym w europejskiej debacie o migracji i azylu. Komentując tragiczny wypadek, Martin Schulz podkreślał: "Po raz kolejny, morze u wybrzeży Lampedusy staje się cmentarzem. Wszyscy ponosimy za to odpowiedzialność i razem musimy znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla tej tragicznej sytuacji”.
facebook