SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


1.10.2014 #EPhearings2014: Pierwszy tydzień za nami - prace Parlamentu Europejskiego

Od poniedziałku do czwartku, parlamentarne komisje sprawdzały kompetencje i wiedzę kandydatów na komisarzy, przedstawionych przez nowego szefa KE Jean-Claude Junckera. 21 z 27 przeszło już procedurę, przed nami ostatnie sześć wysłuchań. Co działo się podczas pierwszego tygodnia wysłuchań? Czytaj dalej.

Podsumowanie każdego wysłuchania wraz z tweetami, materiałami foto, wideo oraz dodatkowymi informacjami o komisarzach znajdziesz na naszej specjalnej platformie.

Kandydatka na komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP – Elżbieta Bieńkowskapojawiła się przed komisjami ds. przemysłu (ITRE) oraz rynku wewnętrznego (IMCO) w czwartek, 2 października. Podsumowanie wysłuchania dostępne tutaj.

Komentarze grup politycznych znaleźć można tutaj: EPLS&DEKRALDEGUE/NGLZieloni/WSE i EFDD.


Sześć wysłuchań przed nami

Sześcioro kandydatów na nowych komisarzy zostanie wysłuchanych w parlamentarnych komisjach jeszcze w poniedziałek i wtorek (6 i 7 października). Więcej szczegółów na stronie wysłuchań.

Nagrania pierwszych 21. przesłuchań dostępne są tutaj (wystarczy kliknąć nazwisko kandydata).

Procedura

Przed spotkaniem w komisji PE, kandydat na komisarza musi przekazać piesemne odpowiedzi na pięć, zadanych wcześniej przez posłów pytań. Można je łatwo znaleźć na tej stronie.

Na początku wysłuchania, kandydat może wygłosić 15-minutowe przemówienie otwierające. Później nadchodzi czas na sesję pytań i odpowiedzi. Trzygodzinne wysłuchania organizowane są przez komisje parlamentarne odpowiedzialne za tematykę zbliżoną do przyznanej kandydatowi teki. Ich zadaniem jest przetestowanie ogólnych kompetencji nowego komisarza, jego specjalistycznej wiedzy w danym temacie oraz zaangażowania w rozwój europejskiego projektu.

PE ma ostatnie zdanie

Skład nowej Komisji Europejskiej musi zostać ostatecznie zatwierdzony podczas głosowania plenarnego. W przeszłości zdarzało się, że negatywna ocena poszczególnych kandydatów na komisarzy doprowadzała do poważnych przetasowań tek, lub zmian kandydatur.

 facebook