SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


30.10.2014 Parlament i nowa Komisja - co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Nowa Komisja Europejska pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 listopada. Już teraz wiemy, że KE chce przeznaczyć 300 miliardów euro w ramach planu inwestycyjnego, który wkrótce zostanie przegłosowany przez Parlament. To zaledwie jedno z zadań na najbliższe miesiące. Co jeszcze czeka PE? Roaming, unia bankowa, eliminacja jednorazowych siatek plastikowych... Czytaj dalej i poznaj agendę.


Priorytety

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker zapowiedział stworzenie programu inwestycyjnego, wartego 300 miliardów euro, który ma wspomóc wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy w UE. Wkrótce, Parlament i Rada przyjrzą się propozycji i zadecydują o jej przyszłości.

Ponadto, Komisja planuje podjąć nowe inicjatywy, które mają pomóc uzyskać przedsiębiorstwom finansowanie, nie tylko poprzez zaciąganie pożyczek inwestycyjnych w bankach, ale także działalność na rynkach kapitałowych.

UE kontynuować będzie reformy sektora bankowego, między innymi poprzez wymuszenie na bankach separacji ryzykownych operacji handlowych od biznesu depozytowego. Ruszyły prace także nad nowymi zasadami dotyczącymi obcięcia kosztów za korzystanie z płatności bezgotówkowych, oraz zapobiegania manipulacjom na finansowych benchmarkach.

Propozycje, mające dać kres opłatom roamingowym oraz zabezpieczyć neutralność sieci w ramach tzw. pakietu telekomunikacyjnego, będą również w parlamentarnej agendzie najbliższych miesięcy. Unijni prawodawcy będą starać się wypracować także porozumienie w sprawie nowych zasad dotyczących ochrony danych prywatnych.


W najbliższym czasie

Parlament przegłosuje najnowsze cele redukcji emisji gazów cieplarnianych, udziału źródeł odnawialnych w koszyku energetycznm oraz oszczędności energii. Ważną kwestią będzie także redukcja unijnej zależności energetycznej od zewnętrznych dostawców.

W międzyczasie, trwają prace nad surowszymi normami dotyczącymi jakości powietrza, użycia plastikowych siatek jednorazowych, nowinek żywnościowych oraz uprawy GMO.

Izba będzie również uważnie śledzić rozmowy na temat umów handlowych, w tym tej o wolnym handlu z USA (TTIP), jako że każda z nich, przed wejściem w życie, musi zostać zaaprobowana podczas głosowania plenarnego.facebook