SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


12.11.2014 Debata "Lux Leaks": Posłowie wzywają do harmonizacji i przejrzystości podatkowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stanął osobiście przed Parlamentem Europejskim, podczas specjalnej debaty na temat walki z unikaniem opodatkowania, w celu wyjaśnienia ostatnich doniesień na temat tajnych umów, gwarantujących preferencyjne opodatkowanie firm międzynarodowych w Luksemburgu - przyczyny, dla której Parlament zwołał debatę.

Przewodniczący Juncker podkreślił, że postępowanie podatkowe w Luksemburgu było zgodne z prawem, choć przyznał, że "były prawdopodobnie przypadki unikania opodatkowania, podobnie jak w innych państwach UE. Spotykamy się z tym w całej Unii, z powodu niedostatecznej harmonizacji prawa podatkowego", wyjaśnił. Dodał też, że Komisarz Moscovici przedstawi wnioski dotyczące "automatycznej wymiany informacji dotyczącej opodatkowania w poszczególnych krajach".

Przewodniczący EPL Manfred Weber (DE) powiedział, że jest przekonany, że Jean-Claude Juncker będzie w stanie rozwiązać obecne problemy, dodając: "to nie UE zawiodła, ale państwa członkowskie, które nie wykonały żadnego wysiłku w kierunku harmonizacji podstawy opodatkowania osób prawnych. Potrzebujemy przejrzystości zasad opodatkowania w krajach członkowskich i harmonizacji podstawy opodatkowania."

Gianni Pitella, przewodniczący socjaldemokratów (IT) powiedział, że "czuje oburzenie w imieniu ludzi skrzywdzonych przez wielkie korporacje, które nie płacą podatków tam, gdzie osiągnęły zyski. Unikanie opodatkowania jest zjawiskiem globalnym, a największym wstydem jest to, że nie są to działania nielegalne, dlatego prawo musi się zmienić" Gianni Pitella zaproponował trzy rodzaje działań: jasną definicję rajów podatkowych, surowe kary dla łamiących przepisy oraz raportowanie opodatkowania w rozbiciu na kraje.

Kay Swinburne (ECR, UK) także wzywała do działania, szczególne przeciwko aktywnemu unikaniu opodatkowania i podkreśliła konieczność globalnego raportowania decyzji dotyczących opodatkowania w rozbiciu na kraje. "To już dawno powinno zostać zrobione", powiedziała. Zanim Parlament cokolwiek osądzi, powinniśmy poczekać na wyniki postepowania prowadzonego przez Komisarz Vestager, dodała.

Przewodniczący ALDE, Guy Verhofstadt (BE) powiedział, że dochodzenie prowadzone przez Komisję Europejską powinno zostać zakończone do końca roku i zająć się nie tylko trzema krajami, ale generalnie problemem unikania opodatkowania. Wezwał również, do powołania specjalnej komisji śledczej w Parlamencie Europejskim. "To jasno pokazuje, dlaczego potrzebujemy więcej Europy - aby stworzyć jednolite prawo sprzyjające płaceniu podatków, a nie ogólną harmonizację, ponieważ nie wiemy, na jakim poziomie powinniśmy harmonizować", powiedział.

Gabriele Zimmer (GUE/NGL, DE) spytała Przewodniczącego Junckera o jego działania jako premiera Luksemburga i dlaczego pozwolił na unikanie opodatkowania we własnym kraju i tym samym na zmniejszenie funduszy, które mogłyby zostać użyte w walce z ubóstwem lub na tworzenie nowych miejsc pracy.

Philippe Lamberts (Greens, EFA, BE) powiedział, że już najwyższy czas zaprzestać prowadzenia wojen podatkowych w Europie. "Zyskują na nich jedynie korporacje międzynarodowe i to te najbogatsze, a ofiarami są finanse publiczne, a więc obywatele UE". Zwrócił się też do Komisarz Vestager, o poszerzenie pola postepowania, które będzie prowadzić.

Paul Nuttall (EFDD, UK) powiedział: “Panie Juncker, kiedy prowadził Pan kampanię w czasie wyborów europejskich stał Pan na stanowisku, że trzeba walczyć z ucieczką firm międzynarodowych przed podatkami, ale w faktycznie dopuścił Pan do ucieczek podatkowych w Luksemburgu. Obywatele są sceptyczni, bo mówi im Pan: „Postępujcie tak, jak mówię, nie tak, jak sam postępuję”. „Ma Pan tylko dwie opcje: albo podać się do dymisji, albo zawiesić pełnienie funkcji na czas dochodzenia”.

Bruno Gollnisch (NI, FR) oskarżył J.-C. Junckera o wykorzystywanie skandalu w celu uzyskania większej władzy.  Oświadczył, że harmonizacja podatkowa jest niepotrzebna, natomiast potrzebne jest wprowadzenie zasady, że firmy międzynarodowe płacą podatki w krajach, w których osiągają zyski. Wyraził też zaniepokojenie faktem, że to służby Komisji pod przewodnictwem Junckera będą odpowiedzialne za dochodzenia w szeregu spraw, w tym w przypadku Luksemburga.facebook