SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


19.11.2014 COSME: pomocna dłoń dla europejskich małych i średnich firm

Małe i średnie przedsiębiorstwa to niemal 99 proc. europejskiego biznesu i podpora unijnej gospodarki. Ich życie jednak nie jest zbyt proste, a trudności potrafią się piętrzyć i spowalniać rozwój latami. By pomóc, Komisja Europejska opracowała program COSME, który znacząco uprości dostęp mniejszych firm do źródeł finansowania i rynków zbytu oraz poprawi ich konkurencyjność. O szczegółach programu rozmawiano w tym tygodniu w komisji ds. przemysłu (ITRE).

Wart 2,3 miliarda euro program COSME zaczął działać w tym roku i do tej pory udzielił wsparcia małym i średnim przedsiębiorstwom w Europie w kwocie ponad 246 milionów euro. Europejscy biznesmeni będą mogli korzystać z pomocy do 2020 r.

COSME opracowany został specjalnie na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają dostępu do wystarczających źródeł finansowania swoich działań. W jego ramach powstał także biznesowy portal Twoja Europa szansą dla Twojej Firmy, zawierający przydatne informacje dla europejskiego biznesu, oraz gałąź programu Erasmus, kierowana do młodych przedsiębiorców.

Więcej informacji z Parlamentu Europejskiego tutaj.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawili najnowsze dane dotyczące wdrażania programu w państwach członkowskich, podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji ds. przemysłu. Podczas debaty, posłowie chwalili opracowanie tego rodzaju pomocy dla przedsiębiorców, ale wyrazili także pewne obawy, co do jego działania w poszczególnych państwach.

Seán Kelly (EPP) podkreślał rolę narodowych izb handlowych, które powinny informować przedsiębiorców o możliwości skorzystania z unijnego programu. Deputowany Socjaldemokratów (S&D) Carlos Zorrinho dodał, że pomocne może być również połączenie COSME z podobnymi, narodowymi programami, dające jeszcze większe możliwości MŚP.

Innego zdania była posłanka GUE/NGL (Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica) Paloma López Bermejo. „Nie potrzebujemy więcej przedsiębiorców, tylko więcej pracy, i to powinno być priorytetem Komisji” – mówiła.facebook