PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
email:
europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl
Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.31.10.2014
Gazowe porozumienie

Przełom w rozmowach dotyczących dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę w okresie zimowym. Porozumienie, warte 4,6 mld dolarów, gwarantuje również niezakłócony przepływ surowca do Unii Europejskiej. - To ważny wkład w deeskalację konfliktu między Moskwą i Kijowem – oceniał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günther H. Oettinger. Do tej pory odbyło się siedem rund negocjacji w sprawie zagwarantowania dostaw gazu na Ukrainę.

Rozmowy, którym przewodził wiceszef Komisji Europejskiej Günther H. Oettinger, przyniosły wreszcie przełom: po siedmiu rundach negocjacji Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie wartego 4,6 mld dolarów pakietu zimowego, który zagwarantuje dostawy gazu dla Ukrainy, a co za tym idzie, także dla Unii Europejskiej.

Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso, który był obecny przy podpisaniu pakietu zimowego, powiedział: - Bardzo się cieszę, że mogę ogłosić ten wielki sukces na zakończenie mojej kadencji na stanowisku szefa Komisji. Przy naszym niemałym wsparciu, Ukrainie i Rosji udało się porozumieć w sprawie nierozwiązanych kwestii dotyczących długu gazowego i znaleźć tymczasowe rozwiązanie, które pozwoli na kontynuowanie dostaw przez zimę. Jestem zadowolony, że zwyciężyły polityczna odpowiedzialność, logika współpracy i zwykły ekonomiczny rozsądek.

Wiceprzewodniczący Komisji Günther H. Oettinger, dodał: - To przełomowe porozumienie nie tylko sprawi, że Ukrainie nie zabraknie opału w środku zimy. To także ważny wkład w deeskalację konfliktu między Moskwą i Kijowem.

Pakiet zimowy składa się z dwóch dokumentów:

Pakiet obejmuje okres od dnia dzisiejszego do końca marca 2015 r., a jego główne postanowienia dotyczą:

W ostatnich tygodniach Komisja Europejska współpracowała intensywnie z międzynarodowymi instytucjami finansowymi i władzami w Kijowie, aby ułatwić Ukrainie dokonanie z góry zapłaty za dostawy gazu w ciągu nadchodzącej zimy. Unijna pomoc w bezprecedensowej wysokości zostanie wypłacona na czas, zaś Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zapewnił Ukrainę, że będzie miała do dyspozycji środki finansowe potrzebne do opłacenia dostaw.

Rozmowy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, w tym pomocy związanej z kwestiami gazowymi, będą kontynuowane, ale wszystkie trzy strony są przekonane, że Ukraina będzie miała niezbędne środki finansowe.