SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


2.06.2015 Forum na rzecz rozwoju

Ruszają Europejskie Dni Rozwoju, forum poświęcone rozwojowi i współpracy na świecie. W środę i czwartek (3–4 czerwca br.) w Brukseli gościć będzie 5 tysięcy uczestników tego wydarzenia, reprezentujący ponad 140 krajów świata. W debatach weźmie udział ponad pięciuset specjalistów, praktyków i polityków, w tym przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Rozwoju (EDD15) wypada w bardzo ważnym momencie dla przyszłości planety: na lipcowej konferencji w sprawie finansowania rozwoju mają zostać podjęte kluczowe decyzje dotyczące działań następczych w odniesieniu do milenijnych celów rozwoju (MCR), we wrześniu odbędzie się Zgromadzenie Ogólne ONZ, a na grudzień zapowiadane jest przyjęcie nowych ambitnych celów walki z globalnym ociepleniem.

Jest to szczególny moment dla społeczności międzynarodowej - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. - Najwyższy czas, by podjąć odważne decyzje, które skierują świat na drogę ku zrównoważonemu rozwojowi i ostatecznej eliminacji ubóstwa. Musimy to zrobić dla dobra naszej planety i jej mieszkańców.

Europejskie Dni Rozwoju są najważniejszym wydarzeniem Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju, którego motto – "nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość" – znajduje odzwierciedlenie w głównych tematach nadchodzącego forum w Brukseli.

W debacie EDD15 weźmie udział ponad pięciuset prelegentów, specjalistów, praktyków i decydentów, m.in.:

  • Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej,
  • Melinda Gates, współzałożycielka fundacji Billa i Melindy Gatesów,
  • Jej Królewska Mość Matylda, Królowa Belgów,
  • Sam Kutesa, przewodniczący 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych,
  • Tshering Tobgay, premier Królestwa Bhutanu,
  • dr Denis Mukwege, założyciel i ordynator szpitala w Panzi oraz laureat nagrody im. Sacharowa za krzewienie wolności przekonań z 2014 r.

Po ceremonii otwarcia, która odbędzie się w dniu 3 czerwca, Melinda Gates dołączy do komisarza do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju Nevena Mimicy oraz innych światowych przywódców, aby ogłosić nowe środki w zakresie walki z globalnym problemem niedożywienia. W dniu 4 czerwca komisarz Mimica podpisze z pięcioma regionalnymi organizacjami z Afryki Wschodniej i Południowej porozumienie w sprawie partnerstwa na rzecz pogłębienia integracji regionalnej.

Uczestnicy z ponad 140 państw reprezentujący 1,2 tys. organizacji będą mieli okazję do omówienia sposobów zapewnienia zrównoważonego wzrostu gospodarczego, opracowania wspólnej wizji powszechnych i podstawowych praw oraz udowodnienia, że inteligentne strategie polityczne mogą poprawić warunki życia milionów ludzi.

Do udziału w poszczególnych posiedzeniach odbywających się w ramach tego wydarzenia zaproszono 14 młodych osób wybranych w drodze konkursu dla przyszłych liderów. Konkurs ten zapewnia młodym specjalistom platformę do wymiany poglądów na temat przyszłego kształtu polityki rozwoju. EDD15 będą ponadto okazją do zaprezentowania ponad 50 przykładów najlepszych praktyk w dziedzinie współpracy międzynarodowej.

Dodatkowe informacje

Akredytacja na miejscu będzie możliwa jedynie w przypadku osób posiadających legitymację prasową Komisji Europejskiej.ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK