SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


13.07.2015 Jest porozumienie z Grecją

Przywódcy państw strefy euro osiągnęli porozumienie w sprawie rozpoczęcia negocjacji o programie pomocy dla Grecji. Szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, powiedział: - Nie będzie Grexitu... Jestem zadowolony zarówno z formy jak i treści porozumienia. W imieniu Aten negocjacje prowadził premier Aleksis Tsipras. Tydzień temu w referendum większość głosujących Greków opowiedziała się przeciwko warunkom pomocy finansowej proponowanej przez państwa Eurogrupy.

Wczesnym rankiem w poniedziałek 13 lipca, po siedemnastu godzinach negocjacji i po niemal równie długim spotkaniu ministrów finansów w ramach Eurogrupy, państwa strefy euro zgodziły się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie programu pomocy dla Grecji w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM).

Program ten będzie objęty surowymi warunkami i towarzyszyć mu będzie plan wzrostu gospodarczego i zatrudnienia warty 35 mld euro.

Przed formalnym rozpoczęciem negocjacji, program będzie musiał zostać zatwierdzony przez kilka parlamentów narodowych, w tym grecki.

Ministrowie finansów omówią również możliwość krótkoterminowego finansowania pomostowego dla Grecji.

Podczas konferencji prasowej przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, powiedział: - Nie będzie Grexitu... Jestem zadowolony zarówno z formy jak i treści porozumienia.ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK