SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


16.07.2015 Wybierz staż w KE!

Myślisz o karierze w instytucjach Unii Europejskiej, ale nie jesteś pewien czy to praca odpowiednia dla Ciebie? Teraz masz okazję, żeby to sprawdzić. Właśnie trwają zapisy na staże w Komisji Europejskiej. Na przesłanie zgłoszenia masz czas do 31 sierpnia br., do godz. 12.00. Staż to doskonała okazja do poznania "od podszewki" zasad działania UE. Zapraszamy!

Staż to także znakomita okazja do zdobycie cennego doświadczenia, wymaganego przez wielu pracodawców, którzy oczekują od kandydatów czegoś więcej niż tylko ukończonych studiów.

Kandydaci na staż w KE nie muszą mieć doświadczenia zawodowego. Liczy się natomiast działalność w organizacjach studenckich, naukowa oraz motywacja do pracy. Wymagane jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych (co najmniej tytułu licencjata) oraz posługiwanie się jednym z oficjalnych Unii Europejskiej (wśród nich znajduje się język polski) i jednym z języków roboczych UE (angielski, francuski lub niemiecki) na poziomie C1/C2.

Większość zakwalifikowanych kandydatów odbywa staż w jednej z dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej w Brukseli. Możliwa jest jednak również praca w Luksemburgu oraz Przedstawicielstwach KE w jednym z państw członkowskich. Jednak w przypadku tych ostatnich, warto wiedzieć, że nie wszystkie służby czy przedstawicielstwa w tym samym czasie przyjmują stażystów. Może się zdarzyć, że ktoś jako preferowane miejsce odbycia stażu wskaże Pragę, ale nie będzie to możliwe w wybranym czasie.

- Staż w Komisji Europejskiej był dla mnie wspaniałą okazją do doświadczenia na własnej skórze tego, o czym uczyłam się dawno temu na lekcjach wiedzy o społeczeństwie. Mogłam poznać od środka mechanizmy działania Komisji i innych instytucji unijnych. Nie parzyłam kawy. Czułam się członkiem zespołu, zawsze mogłam liczyć na fachową pomoc kolegów. Było to cenne doświadczenie zarówno zawodowe, jak i osobiste a pięć miesięcy minęło bardzo szybko – mówi Zofia Gajos, stażystka w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.

W ciągu roku odbywają się dwie edycje pięciomiesięcznego stażu w Komisji Europejskiej: od października do lutego i od marca do końca lipca. W czasie stażu, otrzymuje się miesięczne wynagrodzenie w wysokości około 1000 euro (netto). Stażysta pracuje w pełnym wymiarze czyli 8 godzin dziennie.

W tej chwili trwa nabór na edycję wiosenną. Zgłaszając się do 31 sierpnia (do godz. 12.00), macie szanse dostać się na pięciomiesięczny staż, zaczynający się 1 marca 2016 roku.

Informacje na temat staży w KE i zgłoszenia na stronie: www.ec.europa.eu/stages.

Procedura naboru składa się z trzech kroków.

  • Przesyłanie zgłoszeń

Aby przesłać zgłoszenie, należy zalogować się na stronie www.ec.europa.eu/stages/ i wypełnić formularz.

Na tym etapie wystarczy, że podacie typowe w procesie rekrutacji informacje, takie jak ukończone studia, znajomość języków czy ewentualne zdobyte doświadczenie, trzeba też dołączyć krótką notkę motywacyjną, z uzasadnieniem, dlaczego to właśnie "Ty" jesteś najlepszym kandydatem/kandydatką do odbycia stażu. Warto przy tym zajrzeć do zakładki FAQ, gdzie znajdziecie między innymi informację na temat kryteriów wyboru kandydatów.

Ważnym elementem w wypełnianiu formularza rekrutacyjnego jest wybór tematyki stażu. Nie decydujemy o tym, w jakiej Dyrekcji Generalnej chcemy odbyć staż, ale jaka tematyka nas najbardziej interesuje i odpowiada naszemu profilowi. W tym miejscu formularza znajduje się także opis każdego obszaru tematycznego wraz z obowiązkami stażysty w danym zakresie.

Wszystkie wnioski trafiają od razu do Komisji Europejskiej. Pierwszy etap to sprawdzenie, czy wszystkie dane w formularzu zostały wypełnione.

  • Preselekcja

Spośród kilkunastu tysięcy zgłoszeń nie tylko z krajów należących do Unii Europejskiej, wybieranych jest około 2800 kandydatów, którzy są proszeni o dosłanie w wersji elektronicznej certyfikatów, dyplomów i innych dokumentów potwierdzających informacje podane wcześniej w formularzu.

  • Niebieska księga i wybór stażystów

Wybrani kandydaci trafiają do tzw. niebieskiej księgi (blue book), a każdy z nich otrzymuje specjalny numer.

Spośród tych kandydatów poszczególne dyrekcje i służby Komisji Europejskiej wybierają około 600 osób, którym składane są oferty odbycia stażu na danym stanowisku. Czasem przeprowadzane są telefoniczne nieformalne rozmowy kwalifikacyjne. Liczba wybranych kandydatów z każdego kraju UE, zależy od jego populacji i ilości zgłoszeń na staż w danej edycji, dlatego tym bardziej zachęcamy do udziału w rekrutacji.

To niepowtarzalne doświadczenie pracy w unijnej instytucji cieszy się opinią jednego z najlepszych programów stażowych na świecie. Warto jednak pamiętać, że staż można odbyć tylko raz i co ważne nie oznacza automatycznie późniejszego zatrudnienia w Komisji Europejskiej. Każdy stażysta, podobnie jak inni chętni, musi przystąpić do konkursów na unijne stanowiska, organizowanych przez Unijny Urząd Doboru Kadr (EPSO). Wszystkie informacje o konkursach można znaleźć na stronie: www.europa.eu/epso.

Biuro Staży dba o to, aby stażysta mógł poczuć się częścią doświadczonego zespołu i wykonywać ciekawe i odpowiedzialne zadania. Dlatego warto się zgłosić i przekonać się, czy kariera w Komisji jest czymś dla ciebie. Staż pozwoli ci też lepiej poznać swoje własne oczekiwania względem przyszłej pracy i przyszłego pracodawcy. Jest to również dobra okazja do sprawdzenia się w pracy w międzynarodowym środowisku, co jest cennym doświadczeniem na dzisiejszym rynku pracy.

Zapraszamy na stronę www.ec.europa.eu/stages/ i zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego!

Zgłoszenia na pięciomiesięczny straż rozpoczynający się 1 marca 2016 r. trwają do 31 sierpnia br., do godziny 12.00.ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK