SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


22.01.2015 UE-Rosja: co z embargiem?

Nie ma oficjalnego porozumienia z Rosją, jedynie pozytywny wynik rozmów na temat ram zniesienia przez Rosję zakazu importu wybranych produktów rolnych z Unii Europejskiej. Są to m.in. produkty delikatesowe, wybrane kategorie produktów mleczarskich oraz mięsnych, w tym także oznaczone w UE marką produktów tradycyjnych oraz inne produkty takie jak tłuszcz zwierzęcy, podroby, dania mięsne z różnych gatunków zwierząt (bydło, trzody, kozy itp.). Rozmowy nie dotyczyły produktów objętych zakazem wprowadzonym przez Rosję w styczniu 2014 r. i dotyczącym eksportu świń, wieprzowiny oraz innych produktów ze wszystkich krajów członkowskich UE. To odpowiedź KE na pojawiające się informacje w sprawie handlu na linii UE-Rosja.

Prezentujemy poniżej stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie handlu na linii UE-Rosja:

Nie mamy oficjalnego porozumienia, ale pozytywny wynik rozmów nt. ram zniesienia przez Rosję zakazu importu wybranych produktów rolnych z Unii Europejskiej. Są to m.in. produkty delikatesowe, wybrane kategorie produktów mleczarskich oraz mięsnych, w tym także oznaczone w UE marką produktów tradycyjnych oraz inne produkty takie jak tłuszcz zwierzęcy, podroby, dania mięsne z różnych gatunków zwierząt (bydło, trzody, kozy itp.).

Są to dwie kategorie produktów, na które – z powodu zakazu importu wprowadzonego przez Rosję w II połowie 2014 r., cena na rynku rosyjskim znacznie wzrosła. W rozumieniu Komisji odblokowanie eksportu powyższych kategorii produktów na rynek rosyjski będzie możliwe po wydaniu unijnego świadectwa weterynaryjnego i po inspekcji weterynaryjnej przeprowadzonej przez urzędników rosyjskich u eksportera. Techniczne kwestie wdrożenia tego systemu mogą być ustalone między krajem członkowskim UE a państwem importującym przy okazji przeprowadzanych inspekcji. Oddzielne umowy dwustronne poza tymi ramami nie będą uzgadniane ani dopuszczane.

Rozmowy nie dotyczyły produktów objętych zakazem wprowadzonym przez Rosję w styczniu 2014 r. i dotyczącym eksportu świń, wieprzowiny oraz innych produktów ze wszystkich krajów członkowskich UE. Zakaz ze stycznia 2014 stanowił nieproporcjonalną reakcję Rosji (rzekomo opartą na względach sanitarnych), z powodu ograniczonej liczby wystąpień afrykańskiego pomoru świń (ASF) na wschodnich granicach UE. W związku z tym UE złożyła skargę w ramach systemu rozstrzygania sporów na forum WTO.facebook