SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


23.01.2015 UE wspiera systemy transportowe

Ponad 50 milionów euro przeznaczy Unia Europejska na sfinansowanie inteligentnych systemów transportowych (ITS) na europejskich autostradach, mających na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa i wydajności. To środki pochodzące z programu UE TEN-T. Projekty te będą dotyczyć kilku usług ITS, w tym inteligentnego parkowania samochodów ciężarowych, czasu podróży i informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym.

Bliska współpraca pomiędzy 20 państwami członkowskimi, organami odpowiedzialnymi za drogi i prywatnymi zainteresowanymi podmiotami pomoże usprawnić ITS i wesprzeć ich rozwój na głównej europejskiej sieci dróg. Zapewni to bezpieczeństwo i dostęp do informacji o ruchu wszystkim użytkownikom i zagwarantuje interoperacyjność usług ITS w całej UE.

ITS zostaną wprowadzone w ramach pięciu osobnych projektów, z których każdy skupi się na konkretnej części Europy:

  1. Projekt URSA MAJOR obejmie drogi łączące porty Morza Północnego, zagłębie Ruhry i Renu, a także obszary metropolitarne w południowych Niemczech i północnych Włoszech. Austria i Szwajcaria także są zaangażowane w projekt jako kraje tranzytowe.
  2. Projekt CROCODILE obejmuje trzy główne korytarze drogowe: Bałtyk–Adriatyk (łączący Niemcy z Włochami i Słowenią), Ren–Dunaj (Niemcy z Bułgarią) i Wschód – wschodnia część regionu Morza Śródziemnego (Niemcy z Grecją).
  3. Projekt NEXT-ITS będzie dotyczył korytarza Skandynawia–Morze Śródziemne z Oslo i granicy fińsko-rosyjskiej na północy przez Kopenhagę do Bremy i Hanoweru w Niemczech.
  4. Projekt MedITIS będzie polegał na wdrożeniu usług ITS we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii wzdłuż korytarza śródziemnomorskiego, i połączy kilka głównych portów morskich oraz region Morza Śródziemnego z wybrzeżem Atlantyku.
  5. Projekt Arc Atlantique połączy kluczowe węzły gospodarcze w Wielkiej Brytanii (Belfast, Glasgow, Cardiff, Londyn), Irlandii (Dublin), Francji (Calais, Lille, Paryż, Lyon, Bordeaux, Tuluza), Holandii (Rotterdam, Amsterdam), Belgii (Antwerpia, Bruksela, Charleroi, Liège), Hiszpanii (San Sebastian, Bilbao, Valladolid, Santander, A Coruña) i Portugalii (Porto, Lizbona).

Przykłady usług ITS wdrażanych w ramach powyższych projektów to:

  • usługi inteligentnego parkowania samochodów ciężarowych, oparte na wspólnych standardach europejskich w zakresie znajdowania dostępnych i bezpiecznych miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych.
  • usługi nawigacji drogowej z rzetelnymi informacjami o warunkach podróżowania w celu zaplanowania najbardziej opłacalnej podróży i uzyskiwania dokładnych szacunków na temat czasu podróży.

W projektach przewidziano również poprawę zarządzania ruchem i transgranicznej wymiany informacji między państwami członkowskimi, co przyczyni się do obniżenia opóźnień związanych z korkami i do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na europejskich drogach.

Projekty wybrano do współfinansowania ze środków UE z pomocą zewnętrznych ekspertów w ramach wieloletniego zaproszenia do składania wniosków TEN-T 2013, priorytet "Inteligentne systemy transportowe". Ich realizacja będzie monitorowana przezINEA, Agencję Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci utworzoną przez Komisję Europejską.

Wszystkie projekty mają zostać ukończone do grudnia 2015 r.

Więcej informacji

Projekty: 2013-EU-50002-P2013-EU-50003-P2013-EU-50004-P2013-EU-50005-P2013-EU-50006-P

Program TEN-T został stworzony przez Komisję Europejską w celu wspierania budowy i modernizacji infrastruktury transportowej w całej Unii Europejskiej (http://inea.ec.europa.eu/en/ten-t).

Techniczną i finansową realizacją programu TEN-T zarządza INEA(http://inea.ec.europa.eu/).

Kontakt: INEA-Communication@ec.europa.eufacebook