SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


23.01.2015 UE wspiera systemy transportowe

Ponad 50 milionów euro przeznaczy Unia Europejska na sfinansowanie inteligentnych systemów transportowych (ITS) na europejskich autostradach, mających na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa i wydajności. To środki pochodzące z programu UE TEN-T. Projekty te będą dotyczyć kilku usług ITS, w tym inteligentnego parkowania samochodów ciężarowych, czasu podróży i informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym.

Bliska współpraca pomiędzy 20 państwami członkowskimi, organami odpowiedzialnymi za drogi i prywatnymi zainteresowanymi podmiotami pomoże usprawnić ITS i wesprzeć ich rozwój na głównej europejskiej sieci dróg. Zapewni to bezpieczeństwo i dostęp do informacji o ruchu wszystkim użytkownikom i zagwarantuje interoperacyjność usług ITS w całej UE.

ITS zostaną wprowadzone w ramach pięciu osobnych projektów, z których każdy skupi się na konkretnej części Europy:

  1. Projekt URSA MAJOR obejmie drogi łączące porty Morza Północnego, zagłębie Ruhry i Renu, a także obszary metropolitarne w południowych Niemczech i północnych Włoszech. Austria i Szwajcaria także są zaangażowane w projekt jako kraje tranzytowe.
  2. Projekt CROCODILE obejmuje trzy główne korytarze drogowe: Bałtyk–Adriatyk (łączący Niemcy z Włochami i Słowenią), Ren–Dunaj (Niemcy z Bułgarią) i Wschód – wschodnia część regionu Morza Śródziemnego (Niemcy z Grecją).
  3. Projekt NEXT-ITS będzie dotyczył korytarza Skandynawia–Morze Śródziemne z Oslo i granicy fińsko-rosyjskiej na północy przez Kopenhagę do Bremy i Hanoweru w Niemczech.
  4. Projekt MedITIS będzie polegał na wdrożeniu usług ITS we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii wzdłuż korytarza śródziemnomorskiego, i połączy kilka głównych portów morskich oraz region Morza Śródziemnego z wybrzeżem Atlantyku.
  5. Projekt Arc Atlantique połączy kluczowe węzły gospodarcze w Wielkiej Brytanii (Belfast, Glasgow, Cardiff, Londyn), Irlandii (Dublin), Francji (Calais, Lille, Paryż, Lyon, Bordeaux, Tuluza), Holandii (Rotterdam, Amsterdam), Belgii (Antwerpia, Bruksela, Charleroi, Liège), Hiszpanii (San Sebastian, Bilbao, Valladolid, Santander, A Coruña) i Portugalii (Porto, Lizbona).

Przykłady usług ITS wdrażanych w ramach powyższych projektów to:

  • usługi inteligentnego parkowania samochodów ciężarowych, oparte na wspólnych standardach europejskich w zakresie znajdowania dostępnych i bezpiecznych miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych.
  • usługi nawigacji drogowej z rzetelnymi informacjami o warunkach podróżowania w celu zaplanowania najbardziej opłacalnej podróży i uzyskiwania dokładnych szacunków na temat czasu podróży.

W projektach przewidziano również poprawę zarządzania ruchem i transgranicznej wymiany informacji między państwami członkowskimi, co przyczyni się do obniżenia opóźnień związanych z korkami i do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na europejskich drogach.

Projekty wybrano do współfinansowania ze środków UE z pomocą zewnętrznych ekspertów w ramach wieloletniego zaproszenia do składania wniosków TEN-T 2013, priorytet "Inteligentne systemy transportowe". Ich realizacja będzie monitorowana przezINEA, Agencję Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci utworzoną przez Komisję Europejską.

Wszystkie projekty mają zostać ukończone do grudnia 2015 r.

Więcej informacji

Projekty: 2013-EU-50002-P2013-EU-50003-P2013-EU-50004-P2013-EU-50005-P2013-EU-50006-P

Program TEN-T został stworzony przez Komisję Europejską w celu wspierania budowy i modernizacji infrastruktury transportowej w całej Unii Europejskiej (http://inea.ec.europa.eu/en/ten-t).

Techniczną i finansową realizacją programu TEN-T zarządza INEA(http://inea.ec.europa.eu/).

Kontakt: INEA-Communication@ec.europa.euARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK