SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


05.04.2016 Wsparcie UE na edukację dla ponad 2,3 mln dzieci w 42 krajach znajdujących się w sytuacjach nadzwyczajnych

Komisja Europejska zaprezentowała dzisiaj pakiet pomocy humanitarnej o wartości 52 mln EUR przeznaczony w 2016 r. na projekty edukacyjne dla dzieci z rejonów objętych kryzysem. Finansowaniem objęte zostanie ponad 2,3 mln dzieci w 42 krajach na całym świecie. Trafi ono do regionów, w których ryzyko porzucania lub przerywania kształcenia jest wysokie: Bliski Wschód (zwłaszcza Syria i Irak), wschodnia, środkowa i zachodnia Afryka, Azja, Ukraina, Ameryka Środkowa oraz Kolumbia. Pakiet stanowi realizację wcześniejszych zobowiązań Komisji do przeznaczenia na edukację 4 proc. budżetu pomocy humanitarnej.

„Dziś z nawiązką realizujemy nasze zobowiązanie do większego wsparcia edukacji – przeznaczymy na nią 4 proc., a nie jak do tej pory 1 proc. budżetu pomocy humanitarnej, co oznacza wzrost z 11 mln euro w 2015 r. do 52 mln euro w 2016 r. Inwestowanie w edukację dzieci dotkniętych konfliktem i innymi sytuacjami nadzwyczajnymi to inwestycja chroniąca nas przed utratą całego pokolenia – inwestycja na przyszłość. Jestem dumny, że Unia Europejska staje się liderem w tej dziedzinie. Cieszę się, że Parlamentowi Europejskiemu udało się przeznaczyć dodatkowe fundusze unijne na ten cel i jestem wdzięczny za jego ciągłe wsparcie. Wzywam teraz wszystkich darczyńców do pójścia za naszym przykładem” – powiedział komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego – Christos Stylianides.

Przyznane dzisiaj fundusze będą wspierać dostęp do edukacji w sytuacjach nadzwyczajnych. Będzie to edukacja w zakresie zagrożenia związanego z minami, umiejętności życiowych i przygotowania do zawodu, jak również zajęcia rekreacyjne i wsparcie psychologiczne. Dzieci skorzystają również z materiałów szkolnych i nowych placówek oświatowych. Nauczyciele, rodzice i opiekunowie będą również mogli uczestniczyć w szkoleniach.

Pomoc będzie przekazywana za pośrednictwem organizacji pozarządowych, agencji ONZ oraz organizacji międzynarodowych. Przykładowo UNICEF zajmie się poprawą jakości edukacji dzieci w syryjskim Aleppo, dostarczając panele słoneczne do szkół często narażonych na przerwy w dostawach energii. Syryjskie dzieci będą mogły mieć dostęp do zasobów cyfrowych w szkołach dzięki tanim komputerom i tabletom. W Etiopii organizacja Save the Children poprawi dostęp do wysokiej jakości edukacji dla dzieci w obozach dla uchodźców poprzez szkolenia dla nauczycieli oraz tworzenie lub odnowienie bezpiecznych przestrzeni do nauki.

Kontekst

Od roku 2012 Komisja zwiększa kwotę wsparcia finansowego na projekty na rzecz edukacji dzieci żyjących w obszarach dotkniętych konfliktami. W 2015 r. komisarz UE Christos Stylianides zobowiązał się do zwiększenia pomocy humanitarnej przeznaczonej na edukację w sytuacjach nadzwyczajnych do 4 proc. przed końcem kadencji Komisji Junckera. Dzięki wsparciu ze strony Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE już od 2016 r. możliwe będzie zwiększenie puli środków przeznaczonych na ten cel.

Do tej pory na kształcenie w sytuacjach nadzwyczajnych przeznaczono ponad 23 mln euro, w tym w 2014 r. wkład Luksemburga wyniósł 500 tys. euro i wkład Austrii 250 tys. euro. Z programów skorzystało do tej pory ponad 1,5 mln dzieci w 26 krajach. Dzięki dodatkowym 52 mln euro udostępnionym w tym roku z pomocy skorzysta dodatkowo jeszcze w 2016 r. ponad 3,8 mln dzieci w 46 krajach.

Kraje objęte pomocą

Afganistan, Armenia, Gruzja, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Kolumbia, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Ekwador, Egipt, Salwador, Etiopia, Gwatemala, Honduras, Indie, Iran, Irak, Kenia, Liban, Libia, Madagaskar, Mali, Mauretania, Mjanma, Pakistan, okupowane terytoria palestyńskie, Filipiny, Somalia, Sudan Południowy, Sudan, Syryjska Republika Arabska, Tanzania, Burundi, Rwanda, Uganda, Ukraina i Jemen.

Partnerskie organizacje humanitarne, które będą realizować projekty

ACTED, Adra, Concern Worldwide, COOPI Cooperazione Internazionale, Croix Rouge, DanChurchAid, Danish Refugee Council (DRC), Finn Church Aid (FCA), Handicap International, HOPE'87, International Medical Corps, the International Organization for Migration (IOM), International Rescue Committee (IRC), the Lutheran World Federation, Norwegian Refugee Council, Plan International, Plan Spain, SOS Kinderdorf, Save the Children, Terre des hommes, Triangle, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) oraz War Child.

Dodatkowe informacje

Pytania i odpowiedzi – EU wspiera edukację dzieci w sytuacjach nadzwyczajnych

Dane na temat edukacji w sytuacjach nadzwyczajnych

Strona Komisji Europejskiej poświęcona pomocy humanitarnej i ochronie ludności

Kontakty z mediami:

Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail



ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK