SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Komisja Europejska przyjęła dziś zalecenie w sprawie praworządności w Polsce, w którym przedstawiła swoje zastrzeżenia i zalecane sposoby rozwiązania kwestii, których zastrzeżenia te dotyczą. Jest to kolejny – po intensywnym dialogu, jaki prowadzony jest z polskimi władzami od 13 stycznia – element postępowania zgodnie z ramami na rzecz praworządności.
W dniu 1 czerwca br. przyjęta została opinia<http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-2015_en.htm> w sprawie sytuacji w Polsce. W dniu 22 lipca Sejm RP uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja dokonała ogólnej oceny sytuacji, w tym oceny w świetle nowej ustawy, i doszła do wniosku, że nawet jeżeli niektóre jej
wątpliwości zostały rozwiane dzięki nowym przepisom, to nadal nie rozwiązano istotnych kwestii w zakresie zagrożenia praworządności w Polsce. W związku z tym Komisja przedstawia konkretne zalecenia skierowane do władz polskich w sprawie sposobu rozwiązania tych kwestii.
Komisja uważa, że istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce.
Fakt, że Trybunałowi Konstytucyjnemu uniemożliwia się zapewnienie w pełni skutecznej kontroli zgodności z Konstytucją ma negatywny wpływ na jego integralność, stabilność i prawidłowe funkcjonowanie, które jest jedną z podstawowych gwarancji praworządności w Polsce. W tym miejscu należy przypomnieć, że tam, gdzie w ramach wymiaru prawiedliwości ustanowiono trybunał konstytucyjny, jego skuteczność jest jednym z podstawowych elementów praworządności.
Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans powiedział dziś: Pomimo tego, że z władzami polskimi prowadzono dialog od początku roku, zdaniem Komisji główne kwestie zagrażające praworządności w Polsce nie zostały rozwiązane. Kierujemy zatem do władz polskich konkretne zalecenia, których zastosowanie pozwoli rozwiać nasze wątpliwości i sprawi, że Trybunał Konstytucyjny będzie mógł wykonywać swoje zadania w zakresie skutecznej kontroli zgodności aktów prawnych z Konstytucją.
W szczególności Komisja zaleca dziś władzom polskim:
Kolejne działania
Komisja zaleca, aby władze polskie podjęły odpowiednie działania w celu zaradzenia systemowemu zagrożeniu praworządności w trybie pilnym i zwraca się do rządu polskiego o poinformowanie Komisji w terminie trzech miesięcy o działaniach podjętych w tym celu.
Komisja jest gotowa podjąć z rządem Rzeczypospolitej Polskiej konstruktywny dialog. W przypadku braku zadowalających działań następczych w wyznaczonym terminie może zostać uruchomiona procedura określona w art. 7.
Przebieg procedury
Praworządność jest jedną ze wspólnych wartości, na których opiera się Unia
Europejska. Jest ona zapisana w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Komisja
Europejska wraz z Parlamentem Europejskim i Radą odpowiada, zgodnie z
Traktatami, za gwarantowanie przestrzegania praworządności jako podstawowej
wartości Unii i zapewnienie poszanowania prawa, wartości i zasad UE.
Ostatnie wydarzenia w Polsce, a w szczególności wydarzenia wokół Trybunału
Konstytucyjnego, skłoniły Komisję Europejską do podjęcia dialogu z rządem
polskim w celu zapewnienia pełnego przestrzegania zasady praworządności.
Komisja uważa za niezbędne umożliwienie polskiemu Trybunałowi
Konstytucyjnemu pełnego wykonywania zadań powierzonych mu w Konstytucji, a w
szczególności zapewnienie mu warunków do dokonywania skutecznej kontroli zgodności aktów prawnych z Konstytucją.
Procedura dotycząca ram na rzecz praworządności - wprowadzona w dniu 11
marca 2014 r. - obejmuje trzy etapy (zob. również rys. w załączniku 1).
Cały
proces opiera się na stałym dialogu Komisji z danym państwem członkowskim. O
jego wynikach Komisja na bieżąco i dokładnie informuje Parlament Europejski
i Radę.
Zalecenie
Komisji<http://ec.europa.eu/justice/effective-justice/files/recommendation-rule-of-law-poland-20160727_pl.pdf> dotyczące praworządności w Polsce
MEMO/16/2644<http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-2644_en.htm>
IP/16/2643
Kontakty z mediami:
• Mina ANDREEVA<mailto:mina.andreeva@ec.europa.eu> (+32 2 299 13 82)
• Tim McPHIE<mailto:tim.mcphie@ec.europa.eu> (+ 32 2 295 86 02)