SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


02.02.2017 Negocjacje UE - Meksyk

W kwietniu i czerwcu 2017 r. odbędą się kolejne dwie rundy negocjacji handlowych pomiędzy UE a Meksykiem.

Unia Europejska i Meksyk przeprowadzą do lata dwie dodatkowe rundy negocjacji w ramach przyspieszonego harmonogramu zawarcia nowej, zreformowanej umowy o wolnym handlu.

Wspomniane dwie najbliższe rundy negocjacji, odbędą się w dniach 3–7 kwietnia oraz 26–29 czerwca, które to daty ustalili komisarz ds. handlu, Cecilia Malmström i minister gospodarki Meksyku, Ildefonso Guajardo. Podczas rozmowy telefonicznej uzgodnili oni również, że w ramach tego nowego harmonogramu spotkają się w mieście Meksyk w okresie przypadającym między tymi dwiema rundami negocjacji, aby podsumować stan rozmów i wesprzeć negocjatorów w osiąganiu dalszych postępów.

We wspólnym oświadczeniu wydanym przez komisarz Cecilię Malmström i ministra gospodarki Ildefonso Guajardo w następstwie tej rozmowie telefonicznej stwierdzili oni:

Wprowadzimy nasze stosunki handlowe w pełni w XXI wiek. Będziemy w stanie pobudzić wzrost gospodarczy, przez co nasze przedsiębiorstwa staną się bardziej konkurencyjne, a konsumenci będą dysponować większymi możliwościami wyboru i powstaną nowe miejsca pracy. Wspólnie jesteśmy świadkami niepokojącego wzrostu protekcjonizmu na całym świecie. Działając ramię w ramię jako partnerzy o podobnej wizji musimy teraz opowiedzieć się za ideą globalnej, otwartej współpracy. Jesteśmy już na zaawansowanym etapie w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz zwiększenia otwartości na handel po obu stronach. Teraz przyspieszamy obecnie tempo tych rozmów, by szybciej czerpać z nich korzyści.

W ubiegłym rok UE i Meksyk zainicjowali rozmowy mające na celu aktualizację obecnie obowiązującej umowy o wolnym handlu z 2000 r. Struktura światowego handlu zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich 16 lat, więc konieczne jest opracowanie szerszej i bardziej dalekosiężnej umowy o wolnym handlu. Celem tego procesu modernizacji jest zbliżenie postanowień tego porozumienia do innych bardziej ambitnych umów handlowych wynegocjowanych niedawno przez UE i Meksyk.

W latach 2005–2015 roczny przepływ towarów między tymi dwoma partnerami w ramach obecnie obowiązującej umowy o wolnym handlu zwiększył się ponad dwukrotnie (z 26 do 53 mld EUR).

Zgodnie z zobowiązaniem Komisji dotyczącym prowadzenia bardziej przejrzystej polityki handlowej i inwestycyjnej propozycje negocjacyjne przedstawione przez UE w ramach tych rozmów są dostępne w internecie. Te sześć propozycji, w których przedstawiono wstępne stanowisko negocjacyjne UE, ma na celu modernizację różnych elementów obecnie obowiązującej umowy między UE a Meksykiem. Dostępne jest również sprawozdanie z ostatnio przeprowadzonej rundy negocjacji.

Dodatkowe informacje

Przykłady z całej Europy małych przedsiębiorstw eksportujących do Meksyku

Wpis na blogu komisarz MalmströmOn the right track – bringing trade relations with Mexico up to speed (w jęz. angielskim; tłum.: na właściwych torach – przyspieszenie stosunków handlowych z Meksykiem)

Stosunki handlowe UE–Meksyk 

Sprawozdanie z ostatniej rundy negocjacji

Propozycje negocjacyjne UE, listopad 2016 r.

Kontakty z mediami:ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK