SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj inicjatywę w ramach programu Erasmus+, której celem jest jeszcze większe wsparcie nauki i mobilności młodych Europejczyków.
Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj inicjatywę w ramach programu Erasmus+, której celem jest jeszcze większe wsparcie nauki i mobilności młodych Europejczyków. Inicjatywa ta, nazwana „Move2Learn, Learn2Move” („Podróżuj, aby się uczyć, ucz się, aby podróżować”), umożliwi co najmniej pięciu tysiącom młodych obywateli wyjazd do innego państwa UE – indywidualnie lub ze szkolną klasą, przy czym sama podróż będzie ekologiczna. To jednorazowe przedsięwzięcie, związane z 30. rocznicą powstania programu Erasmus, wpisuje się w dwa kluczowe priorytety Komisji: skupienie się na nowo na europejskiej młodzieży oraz ułatwienie mobilności obywateli UE, zwłaszcza mobilności niskoemisyjnej.
„Move2Learn, Learn2Move” opiera się na koncepcji przedstawionej przez Parlament Europejski w 2016 r. Inicjatywa ta będzie realizowana za pomocą największej światowej sieci nauczycieli eTwinning. Jest to część programu Erasmus+, która umożliwia nauczycielom i uczniom w całej Europie wspólne opracowywanie projektów za pośrednictwem platformy internetowej.
Komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu, Tibor Navracsics powiedział: Inicjatywa ta, oparta na sukcesie platformy eTwinning, umożliwi młodym ludziom odkrywanie różnych europejskich krajów i kultur oraz zdobywanie osobistych doświadczeń związanych z tymi podróżami. 30-lecie programu Erasmus będzie okazją, aby zaprezentować kolejny przykład unijnego trafnego przedsięwzięcia, które zbliża ludzi i pomaga im przekonać się, co to znaczy być Europejczykiem.
Komisarz ds. transportu Violeta Bulc powiedziała: W transporcie nie chodzi o tory, statki czy autostrady, ale o ludzi. Chcemy dać młodym Europejczykom możliwość odkrywania Europy. Pragniemy również zachęcać ich do podróżowania w sposób przyjazny dla środowiska, dlatego będziemy brać pod uwagę emisje CO2. Cieszę się, że możemy liczyć na czynne uczestnictwo przewoźników, dzięki którym inicjatywa będzie się prężnie rozwijać.
Udział w tej inicjatywie będą mogły wziąć klasy szkolne, do których chodzą uczniowie w wieku co najmniej 16 lat i które działają w sieci eTwinning. Wystarczy, żeby wyraziły chęć konkurowania o darmowe bilety, które będą wręczane za najlepsze projekty w ramach eTwinning w każdym z uczestniczących krajów. Ważnym kryterium przy wyborze najlepszych projektów będzie włączenie społeczne. Wyłonieni zwycięzcy będą mogli wybrać się w podróż w dowolnym terminie w okresie od sierpnia 2017 r. do grudnia 2018 r. W zależności od decyzji rodziców i nauczycieli, uczniowie będą mogli podróżować w grupie w ramach wycieczki szkolnej lub indywidualnie.
Będą też mogli wybrać dowolny środek transportu i dowolnego przewoźnika, uwzględniając kryteria zrównoważonego transportu oraz miejsce wyjazdu i miejsce docelowe. Niektórzy przewoźnicy wspierają tę inicjatywę i oferują uczestnikom specjalne zniżki. Są to: Aegean Airlines, Air Dolomiti, ALSA Grupo, Azores Airlines, Brussels Airlines, Comboios de Portugal, Croatia Airlines, Deutsche Bahn, Hahn Air, Iberia Express, Interrail, Luxair, Naviera Armas, Olibus, SNCF, Transferoviar Calatori, Trenitalia, Vueling i Westbahn.
Komisja zachęca innych przewoźników do włączenia się do inicjatywy.
Kontekst
Platforma eTwinning oferuje gronu pedagogicznemu w szkołach (nauczycielom, dyrektorom, bibliotekarzom) możliwość komunikowania się, współpracy i opracowywania projektów w ramach wspólnoty edukacyjnej w Europie. W ten sposób propaguje ona współpracę międzyszkolną i uczniowską oraz oferuje nauczycielom możliwość bezpłatnego i ustawicznego rozwoju zawodowego za pośrednictwem internetu. W sieci zrzeszonych jest już ponad 450 000 nauczycieli.
Sieć eTwinning została ustanowiona w 2005 r. jako główne działanie w ramach programu e-uczenia się realizowanego przez Komisję Europejską i od 2014 r. stanowi część programu Erasmus+, tj. europejskiego programu w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Jest ona wspierana i prowadzona przez European Schoolnet, międzynarodowe partnerstwo 30 europejskich ministerstw edukacji, które opracowuje metody nauczania dla szkół, nauczycieli i uczniów w całej Europie. Na szczeblu krajowym opiekuje się nią ponadto 37 krajowych służb wsparcia.
Dodatkowe informacje o Move2Learn, Learn2Move:
Zestawienie informacji: Inicjatywa Move2Learn, Learn2Move
Zestawienie informacji: eTwinning
Kontakty z mediami: