SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


17.05.2017 Dzień Europy w Lublinie

Dzień Europy już za nami. Chociaż w przypadku Lublina były to raczej Dni Europy, które obchodziliśmy w zasadzie w trzech terminach.


Maraton Lubelski


7 maja 2017 rozłożyliśmy nasze stoisko w wiosce Małego Maratończyka, podczas Maratonu Lubelskiego. Maluchy mogły zagrać w Europejskie Koło Fortuny i wygrać gadżety Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Lublinie, zaś rodzice zapoznać się z materiałami informacyjnymi na temat Unii Europejskiej i porozmawiać z koordynatorką naszego Punktu. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużą popularnością, zarówno wśród dzieciaków (kolejka do nas była prawie tak duża jak kolejka do malowania buziek) jak i rodziców, którzy równie chętnie sprawdzali swoją wiedzę na temat krajów UE.

PIEED Lublin ufundował także nagrody dla uczestników quizu wiedzy na temat Unii Europejskiej, podczas którego dzieciaki wykazały się całkiem niezłą wiedzą.


powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Stoisko informacyjne ED Lublin


Pierwsza część obchodów miała miejsce w Lublinie w dniu 09.05.2017r. Tego dnia, czekaliśmy na wszystkich mieszkańców Lublina z naszym stoiskiem informacyjnym, na którym przygotowaliśmy ciekawe atrakcje nie tylko dla dorosłych ale także dla dzieci. Nasza konsultantka, a także liczni wolontariusze odpowiadali na pytania dotyczące UE, rozdawali materiały informacyjne, książki, ulotki i gadżety. Na dzieci czekał Syriusz z balonami oraz Europejskie Koło Fortuny, w którym można było wygrać ciekawe gadżety.

Stoisko, pomimo złej pogody, cieszyło się popularnością. Odwiedziły nas nawet przedszkolaki , które chętnie bawiły się z Syriuszem i odpowiadały na pytania z Koła Fortuny. Starsi mieszkańcy Lublina korzystając z możliwości zadawali pytania i chętnie brali materiały informacyjne.


powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Europejska Gra Miejska


Stoisko informacyjne nie było bynajmniej jedyną atrakcją 9 maja. Dla uczniów szkół gimnazjalnych z naszego województwa zorganizowaliśmy Europejską Grę Miejską. Do udziału zgłosiło się 6 pięcioosobowych drużyn. Każda z nich otrzymała koperty z zadaniami, mapę oraz specjalną kartę odpowiedzi. Zadaniem zawodników było wykonanie zadań (np. wpisanie fragmentu wiersza, zapytanie przechodniów co znajdowało się w danym miejscu, znalezienie tablic pamiątkowych itp.) w określonych punktach Starego Miasta i jak najszybszy powrót do stoiska informacyjnego. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury, młodzież poradziła sobie znakomicie i pierwsza drużyna dotarła z kompletem poprawnych odpowiedzi już po niecałej godzinie. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę plecaki oraz gry.


powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego


Kolejną atrakcją, tym razem dla młodzieży ze szkół Ponadgimnazjalnych z naszego województwa, była Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego, która miała miejsce w Sali Obrad Rady Miasta w lubelskim Ratuszu. Do udziału w symulacji zgłosili się uczniowie z 5 lubelskich szkół: XXIII LO im Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie, II LO im Piotra Firleja w Lubartowie, II LO im Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, I LO w Zespole Szkół nr 2 im księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach. Uczniowie zostali losowo przyporządkowani do 5 frakcji, które obecnie funkcjonuję w Parlamencie Europejskim.

Każdy z uczniów otrzymał materiały zawierające informacje o stanowisku danej frakcji na tematy, które następnie były omawiane podczas symulacji:

  • Brexit – na jakich warunkach Wielka Brytania powinna opuścić UE?
  • 60 lat i co dalej? Wspólne stanowisko państw V4, Deklaracja Warszawska

W trakcie symulacji, członkowie poszczególnych drużyn spotkali się po raz pierwszy i mieli za zadanie przygotować swoje wystąpienia indywidualne oraz wystąpienie całej frakcji. Po poszczególnych wystąpieniach był czas na dyskusję.

Uczniowie bardzo skrupulatnie przygotowali się zarówno do wystąpień indywidualnych, jak i dyskusji. Świetnie poradzili sobie z pracą w grupie nowopoznanych rówieśników, a także podczas prowadzenia dyskusji – gdzie istotne było szybkie reagowanie na argumenty przedstawiane przez członków przeciwnych frakcji.

Finalnie, po długiej dyskusji, jury przyznało I miejsce frakcji Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D), w skład której weszli uczniowie: II LO im Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, II LO im Piotra Firleja w Lubartowie, XXIII LO im Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie. Laureaci pierwszego miejsca otrzymali tablety, gry oraz gadżety od Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Lublin.

Nagrodę specjalną od Konsula Honorowego Austrii w Lublinie otrzymał pan Adrian Matyjaszczyk z I LO w Zespole Szkół nr 2 im księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, który został uznany za najlepszego indywidualnego uczestnika symulacji.


powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenieOrganizatorzy Dnia Europy

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin,
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin.WSPÓŁORGANIZATORZY

Konsulat Austrii w Lublinie
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Lublinie

ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK