SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Komisja Europejska przedstawiła dziś analizę unijnych przepisów konsumenckich i dotyczących marketingu. Sprawozdanie to będzie służyć jako podstawa do dalszej poprawy ram prawnych dla konsumentów i przedsiębiorstw.
Wyniki analizy pokazują, że chociaż europejscy konsumenci już korzystają z szerokich praw konsumenckich, istnieje pole do poprawy, na przykład, jeśli chodzi o egzekwowanie tych praw lub ich dostosowanie do ery cyfrowej. Zaktualizowane przepisy powinny również zapewnić większą jasność prawa dla przedsiębiorstw prowadzących działalność transgraniczną.
Věra Jourová, komisarz UE do spraw sprawiedliwości i konsumentów, powiedziała: Ochrona, jaką cieszą się europejscy konsumenci, jest jedną z najlepszych na świecie. Korzystają oni z szerokich praw konsumenckich, niezależnie od tego, czy kupują we własnym kraju czy za granicą. Musimy zagwarantować, żeby prawa te mogły być również prawidłowo egzekwowane i dostosowane do wymogów ery cyfrowej. Przedstawione przez nas przyszłe wnioski zagwarantują, że prawa te staną się rzeczywistością w internecie i poza nim.
Unijne przepisy w omawianej dziedzinie przyczyniły się do zwiększenia ufności konsumenckiej: w 2016 r. prawie 6 na 10 konsumentów (58 proc.) uważało, że są dobrze chronieni podczas dokonywania zakupów przez internet w innym państwie członkowskim, w porównaniu z tylko jednym na dziesięciu konsumentów (10 proc.) w roku 2003; 7 na 10 osób zgłosiło, że skorzystały one z prawa do bezpłatnej co najmniej dwuletniej gwarancji dla towarów.
Wykryte problemy
W analizie Komisji wskazano następujące kwestie, którymi należy się zająć:
W jaki sposób Komisja będzie dalej działać w tej kwestii?
Komisja rozważy kolejne działania, jakie należało będzie podjąć w następujących dziedzinach unijnego prawa konsumenckiego:
Dalsze działania
Aby zbadać możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian w ustawodawstwie, w 2017 r. Komisja:
Obecne działania Komisji
Komisja pracuje już nad aktualizacją niektórych przepisów konsumenckich:
Komisja zaktualizowała swoje wytyczne dotyczące dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych, które stanowią podstawę prawną dla wielu skoordynowanych działań w zakresie egzekwowania praw konsumenckich na poziomie UE.
Komisja zaproponowała nowoczesne przepisy dotyczące umów cyfrowych (IP/15/6264), które, po ich przyjęciu, dadzą w efekcie jasne zasady lepszej ochrony konsumenta przy zakupie treści cyfrowych. Komisja opracuje również wspólne przepisy dotyczące środków zaradczych.
W odniesieniu do lepszego egzekwowania przepisów, Komisja przedstawiła wniosek w sprawie wzmocnienia współpracy między krajowymi organami ochrony konsumentów (CPC) i Komisją (IP/16/1887).
Kontekst
W ramach przyjętego przez siebie programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT) Komisja regularnie dokonuje przeglądu unijnych aktów prawnych w celu zidentyfikowania nadmiernych obciążeń regulacyjnych, pokrywania się przepisów, luk prawnych, niespójności bądź przestarzałych środków, które mogły się z czasem pojawić.
W tym kontekście Komisja dokonała przeglądu sześciu horyzontalnych dyrektyw dotyczących konsumentów i marketingu: dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych (UCPD), dyrektywy w sprawie sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji, dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, dyrektywy w sprawie podawania cen, dyrektywy dotyczącej reklamy wprowadzającej w błąd i reklamy porównawczej i dyrektywy w sprawie nakazów zaprzestania szkodliwych praktyk. Przegląd obejmował przeprowadzenie sondażu, w którym wzięło udział ponad 23 000 konsumentów w całej UE, badania w oparciu o anonimowe zakupy, wywiady z krajowymi organizacjami konsumenckimi (organizacjami, stowarzyszeniami przedsiębiorców, organami, ministerstwami) i eksperymenty behawioralne.
W powiązaniu z oceną adekwatności obowiązującego prawodawstwa Komisja przeprowadziła równolegle ocenę dyrektywy w sprawie praw konsumentów, zgodnie z wymogiem określonym w jej art. 30.
Dodatkowe informacje
Zestawienie informacji: prawo konsumenckie UE
Streszczenie oceny adekwatności obowiązującego prawodawstwa
Streszczenie oceny dyrektywy w sprawie praw konsumentów
Pełne sprawozdania i wyniki dodatkowych badań zewnętrznych opublikowane dzisiaj dostępne są tutaj.
Prawa konsumentów w UE i unijne prawodawstwo w tej dziedzinie