SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN
Komisja przedstawiła dzisiaj projekt budżetu UE na 2019 r. Przewidziano w nim środki na zobowiązania w kwocie 166 mld euro, co stanowi wzrost o 3% w stosunku do 2018 r. Zostanie on wykorzystany na inwestowanie w europejską gospodarkę, aby ją wzmocnić i uodpornić na kryzysy, oraz na promowanie solidarności i bezpieczeństwa po obu stronach granic UE.
Jest to szósty budżet w ramach obecnego długoterminowego budżetu UE na lata 2014–2020 i stosują się do niego ograniczenia tego wieloletniego planu. Ma on na celu optymalizację finansowania istniejących programów i nowych inicjatyw oraz pobudzenie tworzenia europejskiej wartości dodanej zgodnie z priorytetami Komisji Junckera.
Komisarz Günther H. Oettinger, odpowiedzialny za budżet i zasoby ludzkie, stwierdził: Proponujemy ambitny budżet, który nadal wspiera nasze priorytety, przede wszystkim w obszarach inwestycji, zatrudnienia, młodzieży, migracji, solidarności i bezpieczeństwa, oraz który zapewni naszym obywatelom europejską wartość dodaną. UE potrzebuje stabilności, mam zatem nadzieję na jak najszybsze osiągnięcie porozumienia z Parlamentem i Radą.
Wniosek opiera się na założeniu, że Wielka Brytania, po wystąpieniu z Unii 30 marca 2019 r., będzie nadal wnosiła wkład we wdrażanie budżetów Unii i będzie uczestniczyć w tym wdrażaniu do końca 2020 r., jak gdyby nadal była członkiem Unii.
Teraz Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii Europejskiej wspólnie omówią ten wniosek. Na początku miesiąca Komisja przedstawiła wniosek dotyczący pragmatycznego i nowoczesnego długoterminowego budżetu na okres 2021–2027.
Pobudzanie europejskiej gospodarki
Środki przeznaczone specjalnie na wspieranie wzrostu gospodarczego wyniosą w 2019 r. w sumie prawie 80 mld euro w środkach na zobowiązania. Obejmuje to zwiększenie środków w szeregu sztandarowych programów:
Komisja spodziewa się, że w 2019 r. programy polityki spójności na lata 2014-2020 będą nadal realizowane na pełnych obrotach, na podstawie optymistycznych doniesień pod koniec zeszłego roku o wykorzystaniu 57 mld euro (2,8% więcej niż w 2018 r.), oraz że środki na politykę rolną utrzymają się na stałym poziomie prawie 60 mld euro (1,2% więcej niż w 2018 r.).
Bezpieczeństwo w UE i poza jej granicami
Pomimo ograniczeń w budżecie długoterminowym UE na okres 2014–2020 Komisja wykorzystuje wszelkie mechanizmy elastyczności w budżecie, aby ponownie zapewnić specjalne traktowanie w tym roku kwestii migracji i zarządzania granicami:
Wspieranie nowych inicjatyw
Oprócz konsolidacji dotychczasowych programów projekt budżetu wspiera także nowe inicjatywy:
Kontekst
Projekt budżetu UE na 2019 r. zawiera w odniesieniu do każdego finansowanego programu dwie kwoty: zobowiązania i płatności. Zobowiązania odnoszą się do środków, które można zapisać w umowach w danym roku, zaś płatności to środki faktycznie wypłacone. W przedstawionym projekcie budżetu UE na 2019 r. zapisano środki na zobowiązania w kwocie 166 mld euro (3% więcej niż w 2018 r.) oraz środki na płatności w wysokości 149 mld euro (3% więcej niż w 2018 r.).
Ogólnie rzecz biorąc, budżet UE jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym. Wynosi on mniej więcej 1% dochodu narodowego brutto UE i stanowi około 2 % wszystkich unijnych wydatków publicznych. Jego celem jest uzupełnienie budżetów krajowych i realizacja priorytetów uzgodnionych przez wszystkie państwa członkowskie UE.
W projekcie umowy o wystąpieniu zawartej między Wielką Brytanią a negocjatorami Unii w sprawie rozliczeń finansowych przewidziano, że Wielka Brytania będzie nadal „wnosiła wkład we wdrażanie budżetów Unii i będzie uczestniczyć w tym wdrażaniu” w okresie przejściowym, jak gdyby nadal była członkiem Unii[1]. Projekt budżetu UE na 2019 r. przedstawiono zatem w oparciu o te ustalenia.
Więcej informacji:
[1] Projekt umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, TF50 (2018) 35, 19 marca 2018 r.
Kontakty z mediami:
Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail